Koľko peňazí ročne zaplatíte za nabíjanie telefónu? Čiastka vás prekvapí!

Koľko ročne zaplatíte za nabíjanie smartfónu? Tým, že ho budete menej nabíjať, tak moc toho neušetríte. Ide o zanedbateľnú položku.

nabíjanie smartfónu cena
Zdroj: unsplash.com (Erik Mclean a Chiara Daneluzzi)

Nie je žiadnym tajomstvom, že dnešná doba nie je úplne najlepšia. Zvyšujú sa ceny streamovacích služieb ale aj ceny operátorov no a na každom kroku sa skloňuje slovo šetriť vďaka vysokým cenám energií. Tie ľudia do tohto roku až tak neriešili, no uťahovanie opaskov čaká každého. Šetriť viete už pri každodenných rutinných činnostiach ako je napríklad aj nabíjanie smartfónu. Je to ale skutočne potrebné? Koľko takéto nabíjanie vlastne stojí? Portál howtogeek.com nám prináša odpoveď na tieto otázky a my sa na nich spoločne pozrieme.

Smartfón nepotrebuje veľa energie

V domácnosti máme množstvo zariadení, ktoré pripájame elektrinou. Televízia, práčka či chladnička ale spotrebujú omnoho viac energie, než taký smartfón. Pri smartfóne si tú energiu ale všímame viac, pretože ho nabíjame zväčša každý deň. Preto si môže človek ľahko pomyslieť, že šetriť by sa malo práve v tomto smere. Opak je ale pravdou. Jeho ročné nabíjanie vás totiž zrejme stojí niečo okolo eura a inak by tomu nemalo byť ani po novom roku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na to, aby ste zistili, koľko vás stojí nabíjanie smartfónu existujú 2 návody. Tým prvým je využitie papiera, ceruzky, kalkulačky a nejakých základných vzorcov. Druhým riešením je kúpa wattmetra, no ten by sa vám skôr oplatil pri väčších zariadeniach ako je chladnička či televízor. Ak ale chcete mať meranie čo najpresnejšie, tak pomocou wattmetra to docielite. No v prípade, že chcete tento údaj vedieť iba zo zaujímavosti, tak vám ukážeme spôsob, ako si to viete vyrátať sami.

Tema pre Xiaomi_animacia nabijania
Zdroj: Vosveteit

Ako príklad použijeme smartfón Redmi Note 9 Pro. Na začiatok potrebujeme vedieť kapacitu batérie a taktiež jej napätie. V prípade tohto smartfónu ide o batériu s kapacitou 5 020 mAh s napätím 3,85 voltov. Tieto údaje viete nájsť v papieroch od smartfónu, prípadne rôzne na webe.

Jednoduchý výpočet s pozitívnou cenou na konci

Kapacitu batérie treba vynásobiť s jej napätím (5 020 * 3,85) a následne ju treba vydeliť číslom 1 000. Výsledok je v tomto prípade 19,32 Wh (watthodín). Následne je potrebné číslo previesť na kilowatthodiny, v ktorých vám elektrárne účtujú vašu spotrebu elektriny. Na to stačí číslo znovu predeliť číslom 1 000. V našom prípade spotrebujeme na jedno úplné nabitie smartfónu 0,019 kWh elektriny.

Toto číslo následne prenásobte cenou za jednu kilowatthodinu, ktorá bola v tomto roku približne 0,157€/kWh, z čoho vám vyjde cena za jedno nabitie. Túto cenu prenásobte číslom 365, ak smartfón nabíjate každý deň. Výsledná suma je 1,08€. Táto suma ale sedí iba v prípade, že nabíjate svoj smartfón každý deň z úplnej nuly až na sto percent. Takáto situácia je iba málokedy, preto ročné nabíjanie smartfónu stojí skôr niečo vyše jedného eura.

Ak by cena elektriny rástla aj o sto percent, tak nabitie smartfónu by stálo niečo okolo dvoch eur, čo z neho rozhodne nerobí položku, na ktorej by bolo potrebné šetriť. Obzerať sa treba po iných spotrebičoch. Ak nepozeráte televíziu, tak ju vypnite. V prípade, že počítač nepoužívate, vypnite ho, alebo ho aspoň prepnite do šetrného režimu. Šetriť skutočne treba, ale na tých správnych miestach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre