Koľko interného úložiska vám zaberá systém smartfónu? Niekedy to môžu byť až desiatky gigabajtov!
Systém smartónu dokáže zaberať až desiatky gigabajtov na úložisku. Pozrite sa, ako si to môžete skontrolovať aj vy vo vašom telefóne.
Bez operačného systému by sme sa v smartfóne nezaobišli. Aj keď sa dá meniť, inštalovať custom ROM a tiež si ho môžeme zo zariadenia úplne odinštalovať, tak je pre nás vždy najjednoduchšie využiť ten, čo nám do zariadenia dá jeho výrobca. Koľko však taký operačný systém môže zabrať na internom úložisku? Po nedávnej kauze s veľkosťou systému vo vlajkových modeloch z radu Galaxy S23 od Samsungu, sme sa pozreli na to, ako je na tom konkurencia. Niektorí výrobcovia si tak vedeli poradiť s veľkosťou systému a predinštalovaných aplikácií lepšie ako iní.
Koľko miesta na úložisku zaberá systém v dnešných smartfónoch?
Keď si kupujeme nový smartfón, dnes zvyčajne siahame po modeloch s veľkosťou interného úložiska o veľkosti 128GB. Nadštandardom je tak 256GB, ktorý však dnes už nie je ničím nezvyčajným. Ak by ale systém nášho smartfónu zaberal až 60GB ako u modelov zo série Galaxy S23, tak by nám 128GB úložisko veľmi nepostačilo. Problémom série Galaxy S23 od Samsungu je pritom množstvo predinštalovaných aplikácií, no aj samotná veľkosť systému. Samsung však má s týmto problémy u viacerých modelov, pričom príkladom je aj minuloročný Galaxy S22, ktorému systém Android 13 spolu s nadstavbou One UI 5.0 zabral až 38.96GB.
Pre porovnanie s modelmi od Samsungu sme si vybrali aj modely od ďalších výrobcov, pričom našu vzorku tvorili modely ako Xiaomi 12 (Android 13, MIUI 14), Redmi Note 10 (Android 12, MIUI 13), Vivo V21 (Android 13, FuntouchOS 12), Motorola Edge 20 (Android 12) a iPhone XR (iOS 16.3). Modely teda spadali do rôznych cenových kategórií, pričom využívali rôzne verzie operačného systému. Takéto boli výsledky.
- Xiaomi 12 – 13.28GB + 10.14GB systémové súbory
- Redmi Note 10 – 15.58GB + 7.17GB systémové súbory
- Vivo V21 – 26GB
- Motorola Edge 20 – 13GB
- iPhone XR – 8.66GB + 16.4GB systémové dáta
Rozdielne výsledky u výrobcov pravdepodobne spôsobil rozdiel v množstve predinštalovaných aplikácií, no aj samotnej optimalizácii pre systém zo strany výrobcu. V porovnaní dopadla najlepšie Motorola Edge 20, pričom práve tento výrobca sa pýši pomerne čistým systémom. Do položky systému ale nezarátal aplikácie, ktoré sa v zariadení nachádzajú, no nedajú sa odinštalovať. No existuje viacero spôsobov, ako ich môžete odstrániť, no ide o náročnejší proces, ako bežné odstránenie aplikácie.
Ako si môžete skontrolovať veľkosť systému aj vy?
V prípade, že by ste si kúpili telefón s menšou veľkosťou interného úložiska a zistili, že polovicu vám zaberie len systém, pravdepodobne by ste neboli nadšení. Aj z tohto dôvodu je pred kúpou zariadenia lepšie zvážiť vyššie pamäťové konfigurácie v závislosti od toho, ako dokáže systémové súbory optimalizovať výrobca. Mnohí totiž dnes pracujú na tom, aby v telefónoch bolo čoraz menej predinštalovaných aplikácií a veľkosť systému bola oveľa menšia. Ako môžete ale skontrolovať veľkosť systému? Nižšie sa môžete pozrieť na návod, ktorý sa ale môže v závislosti od výrobcu smartfónu mierne líšiť.
Neprehliadnite
- V nastaveniach vášho smartfónu otvorte sekciu O telefóne
- Klepnite na možnosť Priestor
- Pozrite sa na položky Systém, prípadne Systémové súbory
- Nezabudnite, že Systémové súbory obsahujú aj nepotrebné súčasti, nie celá táto veľkosť je teda potrebná pre chod zariadenia
Koľko interného úložiska zaberá systém vášho smartfónu? A aké veľké úložisko máte? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre