Klikli ste na URL odkaz v podvodnej SMS správe, ktorá vám prišla? Aké to môže mať pre vás následky?!

Klikli ste na podvodný odkaz len tak zo zvedavosti, ktorý vám prišiel v SMS správe? Nie je dôvod na paniku, no môže to mať pre vás viacero následkov.

kliknutie na falosny odkaz
Zdroj: Gerd Altmann a Pete Linforth z Pixabay, Vosveteit.sk (koláž)

Nie je žiadnym tajomstvom, že podvodníci skúšajú najrôznejšie spôsoby, ako sa nám dostať do bankových účtov, ktoré chcú vybieliť. Najčastejšie to skúšajú cez podvodné e-maily alebo SMS správy, ktorými zaplavujú naše zariadenia. V nich sa vydávajú za rôzne inštitúcie či organizácie s cieľom, aby nás presvedčili, že ich požiadavka je legitímna a nemali by sme ju ignorovať. V nedávnej minulosti zaplavili mobily Slovákov napríklad podvodné správy, v ktorých sa útočníci vydávali za Ministerstvo dopravy SR a žiadali zaplatenie diaľničnej známy, aby sme sa vyhli pokute.

Prekuknúť takýto podvod, nie je ale vždy tak jednoduché, ako sa môže zdať na prvý pohľad. O vierohodnosti správy, ktorá nám príde, môžeme mať pochybnosti, a preto sa často rozhodneme na odkaz v SMS kliknúť a pozrieť sa, kam nás zavedie a o čo ide. Hrozí nám ale niečo, keď na takýto odkaz „len“ klikneme? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu bližšie, aké môžu byť následky toho, že klikneme na odkaz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Klikol som na podvodný odkaz, čo bude nasledovať?

Pri tých najviac sofistikovaných útokoch stačí kliknúť na odkaz

V prvom treba povedať, že nie je dôvod na paniku. Pravdou ale je, že aj kliknutie na odkaz, vám môže narobiť problémy. V tomto prípade ale ide o tie najsofistikovanejšie podvody. Dobrou správou ale je, že nie sú tak bežné.

Hackeri či online podvodníci sú niekedy schopní využiť zraniteľnosti vo softvéri a existujú aj také bezpečnostné diery, pri ktorých používateľ dokonca nemusí urobiť žiadnu extra aktivitu. Dokonca existujú aj také podvody, kedy obeti stačí poslať len správu, aby došlo k infikovaniu zariadenia. Ako ale vyššie spomíname, týchto prípadov je málo a sú zväčša cielené na konkrétne osoby. Ak teda nie ste ministrom či významným politikom alebo verejne činnou osobou, pravdepodobne na takýto podvod nenatrafíte v blízkej budúcnosti.

Útoky, pri ktorých sa vyžaduje aktivita používateľa

Oveľa viac frekventovanými útokmi sú tie, kde sa vyžaduje vaša aktivita, napríklad kliknutie na odkaz, ktorý vás zavedie na podvodný web. Útočníci sa v tomto prípade najčastejšie vydávajú za rôzne inštitúcie a snažia sa vás presvedčiť, že ide o regulárnu správu, napríklad z úradu. Cieľom podvodníkov často je, aby ste vyplnili citlivé údaje, napríklad údaje z platobnej karty. V tomto prípade je len na vás, či odhalíte, že web, na ktorý vás odkaz presmeroval, je falošný alebo nie.

podvod s dialnicnou spravu falosna SMS sprava
Zdroj: Facebook (PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY)

Dôjde k stiahnutiu súboru alebo aplikácie

Ako kliknete na podvodný odkaz, tak môže dôjsť k stiahnutiu infikované súboru. V tomto prípade, vo väčšine prípadov, je potrebné, aby ste súbor otvorili. Nerobte to, a to aj keď vyzerá neškodne, napríklad, že ide o obrázok. Zariadenia predvolene nezobrazujú koncovky súborov a preto, hoci v názve môže byť napríklad koncovka .jpg, tak v skutočnosti tam bude .exe, resp. iná koncovka, ktorá je typickou pre inštalačný súbor. Hackeri vedia infikovať zariadenie aj cez súbory, ako sú napríklad Excel, Word a ďalšie. Preto, ak dôjde k stiahnutiu súboru do vášho zariadenia, vypnite si internet, a súbor okamžite odstráňte. K stiahnutým súborom sa dostanete cez aplikáciu Files (pozn. Súbory), ktorú by ste mali mať predinštalovanú v telefóne.

stiahnute subory android_2.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, nesťahujte si do zariadenia ani aplikácie z neznámych zdrojov a neinštalujte ich. Ide o bežnú metódu, ako sa snažia hackeri infikovať smartfón, keď upravia nejakú aplikáciu a tú distribuujú.

Vyskočí na vás upozornenie, že máte v smartfóne vírus

Útočníci s cieľom, aby s vami nadviazali komunikáciu, často využívajú fintu, že ako kliknete na podvodný URL odkaz, tak vám zobrazia stránku, na ktorej na vás vyskočí okno, že váš smartfón je napadnutý vírusom. V niektorých prípadoch dokonca sú schopní, toto upozornenie zobraziť tak, aby ste nevedeli opustiť okno, pokiaľ nevypnete aplikáciu cez Správcu otvorených aplikácií. Následne vám môžu zobraziť napríklad kontakt na softvérovú podporu, kde máte zavolať. Na druhej strane bude ale podvodník, ktorý pomocou prepracovaných krokov, sa vám pokúsi vybieliť bankový účet alebo sa dostane do vášho zariadenia, ktoré následne ovládne.

Android Upozornenie na virus_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk, ilustračný obrázok

Bude vám chodiť viac podvodných správ a hovorov

V neposlednom rade treba povedať, že keď kliknete na odkaz v SMS správe, tak je vysoká pravdepodobnosť, že vám budú podvodné správy chodiť častejšie. A pýtate sa na dôvod? Útočníkom ste prezradili, že vaše mobilné číslo je živé. Online podvodníci často pridávajú do URL adries rôzne parametre ako napríklad „?utm=XY“. Vďaka tomuto vedia spárovať, že číslo, na ktoré poslali správu, tak obeť klikla na odkaz. Pre nich ide o signál, že na druhej strane je človek a preto to budú na vás skúšať znova a znova.

podvodne SMS spravy
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo robiť, keď vám príde podvodná správa?

Najlepšie, čo môžete spraviť, je neklikať na odkazy, ktoré vám prídu v SMS správe. V ideálnom prípade si dohľadajte oficiálny web inštitúcie, a kontaktujte ich, či správa, ktorú ste nedostali, je legitímna alebo nie.

Majte na pamäti, že medzi základné znaky toho, že vám prišla podvodná správa alebo podvodný e-mail patrí, že útočník na vás vyvíja tlak, aby ste konali ihneď. Napríklad, aby ste si upravili údaje v nejakej platforme, alebo aby ste zastavili odchádzajúce platby a podobne.

Nezabúdajte ani na to, že by ste nemali vypĺňať online žiadne citlivé údaje, ako sú vaše kontaktné údaje, platobné údaje a ďalšie. Viacero väčších inštitúcií v minulosti deklarovalo, že touto cestou od svojich klientov nepožadujú informácie.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa podrobne venovali tomu, ako môžete rozpoznať falošné správy alebo e-maily.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre