Kedy sme sa ako ľudia oddelili od primátov? Tento objav má potenciál prepisovať učebnice

Objav druhu Chororapithecus abyssinicus priniesol fascinujúce správy, no aj určitú dávku kontroverzie.

Tento druh nášho predka chodil vzpriamene ako človek, no liezol ako primát
Zdroj: Wits University OFFICIAL

Kedy sme sa ako ľudia oddelili od primátov a začali sme našu evolučnú cestu? V roku 2016 vedci z Los Alamos National Laboratory prišli s objavom, ktorý posunul našu evolučnú históriu o dva milióny rokov dozadu.

Vo svojej novej štúdii objavili dovtedy nepoznaného spoločného predka opíc a človeka, ktorým je Chororapithecus abyssinicus. Ten sa vyvinul na území dnešnej Afriky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Náš výskum podporuje teóriu, že sme sa od opíc oddelili o niečo skôr, než sa spočiatku predpokladalo. Naša nová časová os ukazuje, že pred 10-miliónmi rokov sa oddelil spoločný predok od goríl a pred 8-miliónmi rokov sa človek oddelil od šimpanzov. Ľudia sa oddelili o dva milióny rokov skôr, než naznačujú predchádzajúce štúdie založené na nedostačujúcich dôkazoch,“ vysvetlil Giday WoldeGabriel, jeden z autorov štúdie.

Gorily, orangutany, šimpanzy a človek spadajú do rovnakej biologickej čeľade, ktorá sa nazýva Hominidae alebo inak aj Hominidi. Všetky dôkazy, ktoré o evolúcii človeka a hominidov vo všeobecnosti máme, pochádzajú z objavených fosílií na území Etiópie. C. abyssinicus bol druh nášho predka, ktorý sa podobal na gorilu, hlavne chrupom. Štúdia fosílie prezradila, že zuby mal tento druh prispôsobené na vláknitú stravu.

Oddelenie od spoločného predka

Táto fosília ponúka viac informácií nielen o evolúcii goríl, ale aj o tom, že naši predkovia migrovali z Afriky a nie z Eurázie, ako sa predtým predpokladalo. Niektorí skeptici však štúdii neveria a tvrdia, že treba objaviť ešte ďalšie fosílie, ktoré by predkladanú teóriu potvrdili. Mnohí sa však zhodujú, že C. abyssinicus je dôležitým objavom pretože sa našla len jedna ďalšia fosília z obdobia pred 8-miliónmi rokov.

WoldeGabriel spolu so svojim vedeckým tímom použil niekoľko metód na odhalenie veku fosílie, ktorú našli vo formácii Chorora. Podarilo sa im určiť vek sopečných hornín a sedimentov, ktoré chrup druhu C. abyssinicus obklopovali. Vek určovali pomocou argónovej a paleomagnetickej datovacej metódy.

Naprieč históriou sa magnetické póly Zeme niekoľkokrát obrátili, pričom tento proces zanechal na horninách svoju stopu. Na základe sledovania týchto zmien vedci dokážu určiť vek vzoriek. Fosílie majú 8-miliónov rokov. Vďaka tomu autori štúdie naznačujú, že evolučná vetva, ktorú zdieľame so šimpanzmi, sa od goríl oddelila pred približne 10-miliardami rokov. Ako sme už písali, človek sa od spoločných predkov oddelil o dva milióny rokov skôr, než sa v predchádzajúcich štúdiách predpokladalo.

Mohol sa človek oddeliť od spoločného predka skôr?
Chrup druhu Chororapithecus abyssinicus, Zdroj: Gen Suwa

Veľa sa toho o druhu C. abyssinicus nevie, až na chrup, ktorý sa podobá na chrup gorily. Vo formácii Chorora sa dokopy našlo 9 zubov v rozmedzí rokov 2005 až 2007. Iné ostatky sa ale nenašli, preto aj dnes existuje okolo tohto druhu určitá dávka kontroverzie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre