Veda a výskumVesmír

Kedy poletia astronauti na Mesiac? Americká NASA približuje, kedy odštartujú ďalšie misie Artemis

Misia Artemis I skončila úspechom a na ďalšie misie nebudeme musieť čakať až tak dlho.

Americká NASA momentálne pracuje na vesmírnom programe Artemis. Ten je duchovným nástupcom Apolla a jeho hlavným cieľom je vrátiť ľudí na povrch Mesiaca. Tentokrát ale nepôjde len o krátku návštevu, no astronauti by mali na Mesiaci dlhodobo žiť a pracovať.  

Prvá vesmírna základňa na Mesiaci je ešte roky vzdialená, no jej úspech nám ukáže, že ľudia dokážu prežiť v nehostinných podmienkach našej prirodzenej družice a budú sa vedieť vysporiadať so všetkými výzvami, ktoré takýto život prináša. Väčšina problémov je totiž viac-menej podobná výzvam, ktorým budú astronauti čeliť aj na Marse, no ak sa v budúcnosti vydáme na inú planétu, na pomoc zo Zeme sa nemôžeme spoliehať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA už odštartovala misiu Artemis I. Tá bola bez posádky a len sa preletela okolo Mesiaca a vrátila sa späť na Zem. Druhá misia už bude aj s ľudskou posádkou a Artemis III by mala s astronautmi na Mesiaci pristáť. Americká vesmírna agentúra konečne prezradila viac informácií o týchto misiách, spolu s tým, kedy by sme mohli cestu prvých astronautov od programu Apollo k Mesiacu očakávať.  

Ako píše NASA na svojom portáli, september 2025 by mal byť mesiacom, kedy odštartuje misia Artemis II. Ako sme už spomenuli, v rámci tejto misie astronauti vyrazia k Mesiacu, obletia ho a následne sa vrátia domov. O rok na to, teda v septembri 2026 odštartuje ďalšia historická misia, Artemis III, v rámci ktorej astronauti na mesiaci už aj pristanú. Pristávať budú neďaleko lunárneho južného pólu.  

Lunárna základňa a vesmírna stanica na orbite

Artemis IV bude prvou misiou, ktorá sa spojí s pripravovanou lunárnou základňou Gateway. Tá sa stále drží pôvodného plánu a odštartuje v rok 2028.  

“Vraciame sa na Mesiac spôsobom, aký tu ešte nebol. Preto je bezpečnosť astronautov našou najvyššou prioritou, zatiaľ čo sa pripravujeme na ďalšie misie. Od misie Artemis I sme sa toho naučili veľa a úspechy ďalších misií závisia aj na našich komerčných a medzinárodných partnerstvách. Program Artemis demonštruje, čo dokážeme ako globálna koalícia,” povedal NASA administrátor, Bill Nelson.  

Práve bezpečnosť posádky je hlavným dôvodom, prečo sa misia Artemis II oneskorila oproti pôvodnému plánu. Táto misia bude prvou misiou s posádkou, ktorá poletí na kozmickej lodi Orion. Táto misia zároveň otestuje kritické systémy pre kontrolu prostredia a podporu života. Tie sú nevyhnutné pre prežitie astronautov. Niekedy na jar by sa malo uzatvoriť aj vyšetrovanie, ktoré skúmalo neočakávanú stratu vrstvy tepelného štítu pri prechode misie Artemis I zemskou atmosférou.  

Popri misiách s posádkou experti z NASA plánujú aj optimálny štart misie, ktorá prinesie na obežnú dráhu Mesiaca prvé komponenty vesmírnej stanice Gateway. Pôvodne mala misia štartovať v októbri 2025. Momentálne NASA zvažuje iný dátum, ktorý by lepšie sedel so štartom misie Artemis IV v roku 2028. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close