NASA vysvetlila, ako bude prebiehať ich program Artemis, ktorý vráti ľudí na Mesiac

Plánujú postavenie prvej mesačnej základne, ktorá by slúžila ako medzibod medzi Zemou a Marsom

NASA vydala správu, v ktorej približuje svoje plány mesačnej základne a z nej posielať astronautov na Mars, ako súčasť svojho vesmírneho programu Artemis. Mať na mesiaci dlhodobú posádku by bolo zjednodušením budúcich medziplanetárnych misií. Píše o tom portál digitaltrends.com

Plánovaná mesačná základňa by obsahovala vozidlo, slúžiace na prepravu astronautov, prenosný modul, ktorý by umožnil presun astronautov až na 45 dní mimo základne a pevnú, trvalú základňu, kde by mohli žiť až 4 astronauti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Po 20 rokoch života na obežnej dráhe Zeme sme pripravení na ďalšiu veľkú výzvu – zabezpečiť trvalú posádku na povrchu Mesiaca,“ hovorí administrátor NASA, Jim Bridenstine.

Tlačová správa obsahuje tri hlavné body projektu Artemis. Zameriava sa najprv na obežnú dráhu Zeme, potom Mesiac a nakoniec Mars. Ich prvotným cieľom je otvoriť obežnú dráhu Zeme komerčným spoločnostiam, ktoré by priestor využili na svoje výskumy. Ďalším krokom bude prieskum Mesiaca pomocou roverov, medzi ktorými je aj plánovaný VIPER. Ten bude hľadať na Mesiaci vodu.

Po prieskume Mesiaca pristanú na povrchu astronauti, ktorí zabezpečia našu družicu a vytvoria z nej „medzibod“ medzi Zemou a Marsom. Cieľom NASA je zabezpečiť neobmedzenú aktivitu na Mesiaci. Astronauti, ktorí by sa v základni nachádzali by robili výskumy a testovali rôzne zariadenia.

„Projekt Artemis a výstavba mesačnej základne inšpiruje celý svet, schopnosťami a odhodlaním amerického vedenia. Taktiež ukáže potenciál celého ľudstva. Ak máme zachovať budúcim generáciám odkaz veľkoleposti, nádeje a nekonečných možností, ide o misiu, ktorú nemôžeme ďalej odkladať,“ píše sa na záver tlačovej správy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre