Kedy naši predkovia začali strieľať z luku? Objav z francúzskej jaskyne mení naše predstavy o evolúcii človeka

V rámci novej štúdie archeológovia dokazujú, že strieľať z luku sme sa naučili oveľa skôr, než sme predpokladali.

Kedy sme začali strieľať z luku a šípu?
Zdroj: Laure Metz, Ludovic Slimak - CC BY-ND 4.0

Vývoj luku a šípu môžeme považovať za jeden z dôležitých zlomových momentov pre človeka. Lenže kedy sme získali schopnosť loviť pomocou tejto ikonickej zbrane? Nálezy z jaskyne Mandarin vo Francúzsku naznačujú, že to mohlo byť oveľa skôr, ako sme predpokladali.

Portál The Conversation vysvetľuje, že nálezy vo francúzskej jaskyni naznačujú, že luk sme mohli používať už pred 54-tisíc rokmi, teda o jedenásť tisícročí skôr, než sa predpokladalo. V rámci vedeckej práce autori skúmali deväť fosílií zubov, ktoré našli po celej jaskyni. Osem z nich patrilo Neandertálcom, no jeden zub patril druhu Homo sapiens.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zub človeka rozumného našli medzi bohatou vrstvou archeologických nálezov. Výskumníci objavili približne 1500 drobných kamenných čepelí. Niektoré z nich nemali na dĺžku ani centimeter. Kamenné nástroje vedci datujú do archeologickej kultúry Nerón, ktorá sa vyznačuje špecifickými nástrojmi. Drobné čepele výskumníci nenašli v hlbších vrstvách.

Kedy sme začali strieľať z luku a šípu?
Zdroj: Laure Metz, Ludovic Slimak – CC BY-ND 4.0

Archeológovia sa zhodli na tom, že tieto čepele sa podobajú na nástroje, ktoré našli na východe Stredozemného pobrežia. Autori výskumu veria, že prví Homo sapiens prišli na územie Európy pred 54-tisíc rokmi a už vtedy vedeli pracovať s lukom a šípom. Táto zbraň sa považuje za významný míľnik evolúcie človeka preto, lebo zmenila spôsob, akým naši predkovia lovili.

Predtým sa museli spoľahnúť na vrhanie oštepov alebo lov na blízko. Táto technika so sebou niesla značnú dávku rizika. Schopnosť vystreliť projektil na väčšiu vzdialenosť našim predkom umožnila držať si odstup. Pri love tak mohli byť nenápadnejší a v prípade problémov sa mohli zo situácie ľahšie dostať.

Lukostreľba je mladšia, než sme predpokladali

Vznik lukostreľby nie je dobre pochopený. Materiály, z ktorých boli vyrobené prvé luky, sa totiž len ťažko zachovajú vo fosílnych záznamoch. V tomto smere vedcom prezrádzajú viac drobné kamenné hroty objavené v jaskyni vo Francúzsku. Ak sa chceme dopracovať k počiatkom lukostreľby, vedci musia pátrať po materiáloch, z ktorých sa prvé luky vyrábali. Medzi možné materiály patrí drevo, koža, živica či vlákno. Vo všetkých prípadoch sa tieto materiály rozkladajú a nezachovávajú po sebe fosílnu stopu. Najstaršie vybavenie pre lukostreľbu má 10 až 12-tisíc rokov, čo nie je z evolučného hľadiska až tak veľa.

Výskumníci v rámci svojej práce vytvorili repliku šípov, ktoré mali kamenné hroty podobné hrotom objaveným v jaskyni. Následne ich skúsili vystreliť z luku alebo vrhnúť rukou. Cieľom experimentu bolo otestovať ich balistické vlastnosti. Experiment ukázal, že kamenné hroty bolo možné jedine vystreliť.

Štúdia mení predstavy vedcov o populáciách Neandertálcov a ľudí na území západnej Európy. Zároveň ale vyvoláva isté otázky. V ďalších výskumoch sa vedci pokúsia zistiť viac o štruktúre a organizácii populácií na tomto kontinente. Človek rozumný síce používal na lov luk, no Neandertálci si nikdy nevyvinuli podobné zbrane. Lovili pomocou oštepu, ktorý buď vrhali alebo s ním lovili na blízko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre