Je pravda, že ľudia v stredoveku umierali v 30-ke? Kosti nám rozprávajú príbeh, ktorý ide proti našim predstavám

Človek sa dožíval vysokého veku už pomerne dlhú dobu, rozhodne dlhšie, než by ste predpokladali.

Koľko rokov sa dožívali ľudia v stredoveku?
Zdroj: Wikimedia (Public Domain)

Pomerne rozšírenou predstavou je to, že v stredoveku sa 20-roční ľudia považovali za starých a tesne pred smrťou. Hoci je pravda, že dnes sa dožívame podstatne väčšieho veku, nie je pravda že stredovekí ľudia nežili dlhšie ako 30 rokov, vysvetľuje portál The Conversation.

Bioarcheologické výskumy venujúce sa štúdiu ľudských ostatkov z archeologických nálezísk, naznačujú, že aj v stredoveku sa ľudia mohli dožiť vysokého veku podobne ako my. V kostiach a zuboch človeka môžu vedci nájsť množstvo stôp, ktoré im povedia, kedy daný človek zomrel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Napríklad medzi rokmi 900 a 1531 sa ľudia v mexickom meste Cholula dožívali až za 50 rokov, čo vedci zistili na základe analýzy kostier objavených v tomto regióne. Aj historické záznamy však poukazujú na ľudí, ktorí sa dožili vysokého veku. Príkladom je rímsky cisár Justinián Prvý, ktorý údajne zomrel keď mal 83.

Výskumy chrupu prastarého predka z druhu Homo sapiens naznačujú, že dlhý vek sa s nami môže tiahnuť už 160-tisíc rokov. Prečo teda stále veríme, že sa ľudia v minulosti dožívali len 30 rokov? Súvisí to s tým ako sa ráta stredná dĺžka života. Stredná dĺžka života alebo aj nádej dožitia je priemerný počet rokov, ktorý pravdepodobne prežije osoba v určitom veku, ak sa úmrtnostné pomery nezmenia.

V stredovekom Anglicku bola stredná dĺžka života 31 rokov. Stredná dĺžka života pre 25-ročného farmára bola 25,7-rokov. Neznamená to ale, že farmár v daný rok umrel, ale že mal pred sebou ešte 25 rokov života, teda dožil by sa do 50-ky. Hoci dnes päťdesiatnikov nepovažujeme za starých, väčšina ľudí sa v stredoveku dožívala oveľa väčšieho veku.

Štatistiky nemusia zohľadňovať realitu

Stále však musíme brať ohľad na to, že stredná dĺžka života je fakt, ktorý zachytáva obrovské množstvo ľudí s obrovským množstvom rôznych zdravotných stavov. Táto štatistika sa snaží čo najlepšie zachytiť rôzne faktory či situáciu ľudí, no aj v rámci nej sa môže nájsť množstvo výnimiek. Niekto umrie oveľa skôr, zatiaľ čo iní sa dožijú aj stovky.

Čo sa týka dĺžky života pri narodení, túto štatistiku môžu výrazne ovplyvniť úmrtia, ktoré sa udejú v prvom roku života dieťaťa. Stredovek bol pre bábätká a malé deti o čosi náročnejší. Ak ale osoba prežila tieto rizikovejšie obdobia, spravidla žila relatívne dlhý život.

V Afganistane je stredná dĺžka života pri narodení nízka, len 53 rokov. To preto, lebo na tisíc narodených detí umiera až 105 z nich. Singapur je opačný prípad. Pri narodení sa dĺžka života odhaduje na 86 rokov, pretože na tisíc narodených detí neumrú ani dve. V oboch krajinách sa však ľudia dožívajú vysokého veku. Kvôli vysokej úmrtnosti malých detí sa proporčne menej ľudí dožíva vysokého veku.

Koľko rokov sa dožívali ľudia v stredoveku?
Zdroj: The Conversation

Nie je však pravda, že by v minulosti ľudia umierali s príchodom tridsiatky. Lepšia hygiena, očkovania a pokroky v medicíne nám rozhodne pomáhajú prežiť dlhšie. Stredoveká rodina sa však zas až tak od tej modernej líšiť nemusela. Aj v stredoveku sa ľudia dožívali 60, 70 aj 80 rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre