Je náš vesmír skutočne najlepším miestom pre život? Vedci hľadajú odpovede za jeho hranicami

Teória multiverza sa stáva vo vedeckej komunite čoraz populárnejšou, hoci vedci nevedia povedať, či ju niekedy budeme mať šancu dokázať.

Je náš vesmír tým najvhodnejším miestom pre život?
Zdroj: Wikimedia (Silver Spoon - Public Domain)

Je vesmír nekonečný a ak nie, čo sa nachádza za jeho hranicou? Prečo sa zdá, akoby ho niekto špeciálne „vyladil“ tak, aby mohol existovať život? V určitom bode si astrofyzici začali všímať, že čo i len najmenšia zmena by v konečnom dôsledku viedla ku vzniku priestoru, v ktorom by život a s tým aj všetko čo poznáme, jednoducho nedokázalo existovať. To viedlo k vzniku teórie multiverza.

Táto teória hovorí o tom, že náš vesmír je len jedným z nekonečného množstva ďalších vesmírov, ktoré existujú jeden vedľa druhého. Tieto vesmíry však zatiaľ existujú len na papieri a vedecká komunita stále vášnivo diskutuje o tom, či by mohli existovať alebo nie. Predstavme si ale, že okrem toho nášho môžeme nájsť ešte množstvo ďalších vesmírov. Boli by rovnako obývateľné ako ten náš? Nad touto otázkou sa zamýšľal aj portál The Conversation.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa teoretických fyzikov nie je teória o ďalších vesmíroch až tak pritiahnutá za vlasy ako sa môže zdať. Na je základoch skúmajú podmienky toho nášho a snažia sa dopracovať k odpovedi na to, ako vznikol život. Krátko po Veľkom tresku nastalo obdobie kozmickej inflácie, rapídnej expanzie prekonávajúcej rýchlosť svetla. Niektorí vedci sa domnievajú, že toto obdobie vedie ku vzniku ďalších vesmírov.

Iný vesmír, iné zákony

Podľa týchto teórií v rámci rapídnej expanzie vznikajú aj ďalšie vesmíry, každý zo svojou jedinečnou sadou fyzikálnych zákonov. Náš vesmír funguje na sade konštánt a jasne daných pravidiel, ktoré nám hovoria, ako by sa veci mali správať. Ak vedci tieto pravidlá pozmenia, mohli by získať predstavu o tom, ako môže iný vesmír vyzerať. Nie je to však také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ako by vyzerali hviezdy, planéty, mesiace a život, ak by bol napríklad elektrón stokrát ťažší?

Existuje množstvo faktorov, ktoré sa môžu zmeniť a tým sa drasticky ovplyvní potenciálny život vo vesmíre. Vedci však zisťujú, že mimoriadne dôležitým je pomer uhlíka a kyslíku, ktorý ovplyvňuje špecifická sada jadrových reakcií vo vnútri hviezdy. V našom vesmíre sú uhlík a kyslík zhruba v rovnováhe. Ak by sa ale táto rovnováha preklopila na hocijakú stranu, vzniklo by prostredie, kde by život vznikal len ťažko. Čo sa však iných prvkov týka, tam sú pravidlá o niečo voľnejšie.

Zároveň aj vedci priznávajú, že otázka obývateľnosti vesmíru je mimoriadne komplexná. Aj pri tomto myšlienkovom experimente museli uplatniť niekoľko skratiek a odhadov.

„Sme len v prvých bodoch chápania toho, ako by sa životu v iných vesmíroch mohlo dariť,“ vysvetľujú vedci.

Problém je aj to, že stále nevieme, či existujú ďalšie vesmíry alebo nie. Výskumníci zatiaľ nedokážu povedať ani to, či reálne máme šancu túto teóriu dokázať alebo vyvrátiť. Aj naďalej však vo výskumoch pokračujú a možno sa v budúcnosti podarí objaviť nevyvrátiteľný dôkaz o tom, že okrem nášho vesmíru existuje aj množstvo ďalších.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre