Život vo vesmíre môže vyzerať podobne ako náš: Takto si chémia „vyberá“ dôležité proteíny a aminokyseliny

Mladá Zem obsahovala stovky aminokyselín, no vo všetkých živých organizmoch sa opakuje rovnaká dvadsiatka.

protein
Zdroj: pixabay.com

Ako vznikol život na Zemi? Túto otázku sa snažia výskumníci zodpovedať tým, že v laboratórnych podmienkach simulujú prostredie našej planéty tak, ako by sme ho mohli nájsť miliardy rokov dozadu.

V rámci výskumu publikovaného 27. februára, autori zistili, že špecifické aminokyseliny a proteíny mohli hrať kľúčovú úlohu pri vývoji prvých organizmov a následne aj všetkého živého, čo dnes na planéte existuje. V rámci výsledkov vysvetľujú spôsoby, akými môžu aminokyseliny formovať genetický kód prvých mikroskopických organizmov na planéte, informuje portál Johns Hopkins University.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Či už máme na mysli prvotné primitívne organizmy, baktérie alebo ľudskú bytosť, všímať si môžeme rovnakú sadu aminokyselín. Veríme, že všetky organizmy na Zemi sú prepojené na obrovskom strome života, ktorý má základy v úplne prvých formách života,“ vysvetľuje Stephen Fried, jeden z autorov štúdie.

Prirodzený výber

Prvé proteíny mohli vzniknúť pred približne 4-miliardami rokov, teda v čase, keď bola Zem stále relatívne mladá. V rámci štúdie výskumníci napodobňovali syntézu prvých proteínov, ktorá vznikla zo sady aminokyselín, v tom čase bohato zastúpených na mladej planéte. V rámci experimentov objavili, že prastaré organické zlúčeniny si vyberali aminokyseliny najvhodnejšie na skladanie proteínov. Ako to vysvetľujú autori štúdie život na Zemi začal prekvitať nie preto, lebo existovalo množstvo aminokyselín, ale preto, lebo niektoré dokázali efektívne pomáhať proteínom adoptovať si špecifické tvary. To proteínom umožnilo vykonávať dôležité funkcie pre život.

„Skladanie proteínov je vo svojej podstate evolúcia ešte predtým, ako na planéte vznikol život. Evolúcia mohla existovať ešte pred biológiou, prirodzeným výberom najvhodnejších chemických látok,“ tvrdí Fried.

Na mladej Zemi existovali stovky aminokyselín, no v organizmoch vidíme opakovať sa rovnakých 20 zlúčenín. Autori tvrdia, že chémia si vyberala najlepšie látky ešte pred vznikom samotnej DNA. Prvú miliardu rokov po vzniku Zeme sa atmosféra skladala prevažne z amoniaku a oxidu uhličitého. Tieto plyny reagovali s vyššou dávkou ultrafialového žiarenia, čím vznikli niektoré jednoduchšie aminokyseliny. Iné dorazili na planétu prostredníctvom meteoritov, čím vznikla na planéte zmes látok, z ktorej sa mohol život vyvinúť.

Ako sa na Zem dostali iné aminokyseliny však ostáva záhadou. Autori výskumu sa vo svojich ďalších prácach pokúsia nájsť odpoveď. Veria však, že asteroidy priniesli na planétu viac, než len moderné aminokyseliny. Zároveň sa pokúsia zistiť aj to, prečo sú najčastejšie sa objavujúce aminokyseliny tak špeciálne.

„Zdá sa, akoby si vesmír obľúbil aminokyseliny,“ dodáva Fried.

Tieto látky môžeme objaviť v asteroidoch, ale aj vo vzdialených kútoch vesmíru. Verí, že ak by sme objavili život mimo Zeme, ten by nemusel byť až tak odlišný od toho nášho kvôli spôsobu, akým si chémia vyberá dôležité aminokyseliny s najlepšími vlastnosťami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre