Je nabíjanie smartfónu cez noc pre batériu neškodné? Toto všetko tým môžete riskovať
Nabíjanie smartfónu cez noc je otázka, nad ktorou sa často diskutuje, lenže aká je správna odpoveď? Toto by ste mali vedieť.
Väčšina ľudí si pred spaním zapojí smartfón na nabíjačku a nechá si ho cez noc nabiť. Je to praktické, pohodlné a na ďalšie ráno máme zariadenie pripravené na nový deň. Lenže mali by sme dávať zariadenia na nabíjačku na noc?
Môžete sa stretnúť s názorom, že nabíjanie počas noci zbytočne ničí vašu batériu, dôsledkom čoho je potom strata kapacity a rýchlejšie vybíjanie. Životnosť batérie nie je pevne daná, závisí to od jej zloženia a rôznych faktorov, napríklad teplôt alebo toho ako smartfón používame. Prieskum z roku 2019 ale dokázal, že tohoročný smartfón dokáže prejsť 850 nabíjacími cyklami, než sa kapacita jeho batérie dostane pod 80%, tvrdí The Converstation. Potom sa začne zariadenie vybíjať citeľne rýchlejšie.
Lenže, čo teda s nabíjaním cez noc? Väčšine moderných zariadení trvá nabitie od 30 minút až po dve hodiny. Závisí to od celkovej kapacity a výkonu nabíjačky. Stále je to však krátko na to, aby bolo nabíjanie cez noc opodstatnené. Zároveň platí, že ak chceme batériu šetriť čo najviac, nemali by sme ju nabíjať úplne na 100%. Ideálne je držať stav batérie medzi 80 a 20%.
“Nabíjanie batérie na 100% príliš často môže negatívne ovplyvniť životnosť batérie,” tvrdí Samsung.
Rovnako to platí aj pre iPhony a iné zariadenia. Ďalšou obavou nočného nabíjania bolo prebitie batérie. V smartfónoch sa nachádza tradičná lítium-iónová batéria, ktorá sa môže prebiť. Moderné smartfóny a iné zariadenia ale majú vstavanú poistku, ktorá nabíjanie odstaví, akonáhle batéria dosiahne 100%.
Tu však nabíjačka opotrebúva batériu iným spôsobom. Hneď ako smartfón klesne na 99% sa nabíjanie spustí opäť, čo môže postupom času batériu taktiež poškodiť. Inými slovami, prakticky neustále s výnimkou malých prestávok, dodávate do telefónu energiu, ktorá generuje teplo, čo vedie k poškodeniu batérie. Zároveň udržuje úroveň nabitia na vysokej úrovni, kedy napätie v batérii nie je ideálne, čo rovnako prispieva k rýchlejšej degradácii batérie.
Neprehliadnite
Niektoré zariadenia majú technológiu, ktorá sa s týmto dokáže čiastočne vysporiadať. Samsung Galaxy smartfóny môžu prestať nabíjať na 85% a iPhony môžu s nabíjaním počkať, až kým zariadenie nebudete potrebovať. Moderné smartfóny, hlavne tie z vyššej triedy, rovnako dokáže za pomoci umelej inteligencie regulovať tok energie cez noc tak, aby sa batéria nabíjala pomalšie.
Nič vážne sa za bežných okolností stať nemôže
Nabíjaním cez noc riskujete len rýchlejšie opotrebovanie batérie. Nemusíte sa však báť, že by prebíjaním batérie zariadenie explodovalo. Dnes sú všetky smartfóny proti prehrievaniu a explodovaniu vplyvom prebitia chránené. Stále sa takéto prípady občas objavujú, no tu je na vine nekvalitný hardvér alebo poškodenie komponentu.
Ak máte smartfón pod vankúšom alebo na posteli, nemusí sa správne vetrať, čo môže viesť k popálenine, v horšom prípade k požiaru. Pri nabíjaní totiž vzniká teplo, ktoré sa musí niekde uvoľňovať. Smartfón by ste preto mali nabíjať napríklad na nočnom stolíku, kde je chladenie efektívnejšie. Dávajte si však pozor aj na nekvalitné nabíjačky alebo káble, ktoré taktiež môžu za určitých okolností spôsobiť požiar. Ak chcete životnosť batérie predĺžiť čo najviac, do pozornosti dávame napríklad tento článok.
Komentáre