Inštalácia aplikácií z obchodov tretích strán bude o niečo bezpečnejšia. Google zavádza významnú novinku

Google v novej verzii vylepší službu Play Protect, ktorá bude chrániť v reálnom čase a získa možnosť nahliadnuť aj do aplikácií tretích strán.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Pred pár dňami sme informovali o plánoch Googlu nahradiť v prehliadačoch Chrome funkciu štandardnej ochrany proti škodlivým stránkam za pokročilú verziu, ktorá bola doteraz voliteľná.  

Po prvýkrát sa bezpečné prehliadanie objavilo v roku 2007. Fungovalo na princípe pridávania známych škodlivých stránok do zoznamu, ktorý sa s aktualizáciami prehliadača rozširoval. Dnes je však iná doba a vytvoriť phishingovú alebo inak škodlivú stránku zvládajú podvodníci lusknutím prsta. Zároveň platí, že tieto stránky nemusia mať dlhú životnosť. V praxi teda už štandardná ochrana nestíha a nedokáže užívateľov prehliadača chrániť tak ako by mala.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pokročilá ochrana funguje podobne. Líši sa v tom, že všetky škodlivé stránky sa nachádzajú uložené na serveroch Googlu a aktualizujú sa každých 30 až 60 minút. Užívateľ tak dostáva v podstate ochranu v reálnom čase, ktorá síce tiež nie je dokonalá, no ponúka oveľa lepšiu ochranu. V budúcnosti môžeme predpokladať, že sa bezpečnostné opatrenia Googlu ešte zlepšia.  

Phishing a malvér sa síce môže šíriť aj cez rôzne pochybné webové stránky, no aplikácie sú ďalšou obľúbenou možnosťou ako škodlivý kód dostať do zariadení užívateľov. V smartfónoch dnes ukladáme veľa dôležitých dát, či už ide o osobné informácie a fotky alebo bankové aplikácie. Na ochranu Android smartfónov už roky slúži služba Play Protect. Keďže o rôznych škodlivých aplikáciách informujeme na našom portáli pomerne často aj my, vieme vydedukovať, že ani tá nie je úplne dokonalá.  

Lepšiu ochranu ponúkne aj Play Protect

Používateľ Mishaal Rahman cez platformu X (pozn. redakcie: Twitter) informoval, že Google zavádza podobné riešenie ako v prípade Chrome aj do služby Play Protect. Už čoskoro užívateľom ponúkne ochranu v reálnom čase, ktorá sa má rozšíriť aj na neznáme aplikácie. Za neznáme považuje Android akékoľvek aplikácie, ktoré užívateľ získal z iného zdroja ako z Obchodu Play.  

Rahman uvádza, že ak si sideloadnete aplikáciu, teda si ju nainštalujete napríklad z internetu, služba Play Protect vás požiada o zaslanie aplikácie do Googlu na analýzu. Už čoskoro by však mohla neznámu aplikáciu analyzovať priamo vo vašom zariadení. Rahman sa vyjadril, že zatiaľ nevie ako bude Play Protect aplikáciu kontrolovať, alebo čo presne bude hľadať.  

Na jednu stranu môže ísť o krok k väčšej bezpečnosti na internete. Na druhú stranu zas Google získava možnosť, ako zablokovať aj v skutočnosti neškodné aplikácie. Neexistuje však dôvod, prečo by užitočná a neškodná aplikácia nebola dostupná cez Obchod Play.  

Google sa vyjadril, že nová ochrana Play Protect príde vo verzii 37,5 aplikácie Obchod Play. Táto verzia zatiaľ nie je dostupná pre zariadenia.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre