Google zapne v Chrome ochranu proti phishingu v reálnom čase. Takto to ovplyvní vaše prehliadanie internetu

Google ruší dnes už starú verziu bezpečného prehliadania a vymení ju za oveľa lepšiu ochranu proti malvéru a phishingu.

heker google
Zdroj: pixabay.com (TheDigitalArtist) a unsplash.com (Arkan Perdana)

Spoločnosť Google oznámila, že končí so svojou funkciou štandardnej ochrany na webe, ktorú nájdete na prehliadačoch Chrome. Namiesto toho automaticky zavedie pre každého užívateľa pokročilú ochranu, ktorá okrem iného ponúka aj ochranu proti phishingu v reálnom čase.  

Funkcia bezpečného prehliadania sa prvýkrát objavila v roku 2007. Odvtedy užívateľom prehliadača Chrome ponúkala ochranu pred rôznym druhom škodlivých stránok, napríklad tých ktoré sťahovali užívateľom do zariadení malvér, alebo sa ich snažili oklamať phishingovým podvodom. Keď ste natrafili na nebezpečnú stránku, namiesto jej načítania sa vám zobrazila červená obrazovka, ktorá vás upozornila na to, že tento portál obsahuje malvér alebo chce ukradnúť vaše osobné dáta. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém so štandardnou funkciou bezpečného prehliadania bolo, že sa zoznam URL adries ukladal lokálne, informuje Bleeping Computer. V praxi teda užívateľa ochránil prehliadač len pred známymi škodlivými stránkami. Hoci sa tento zoznam pravidelne aktualizuje, medzičasom sa môžete stať obeťou novej podvodnej stránky. Dnes phishing vzniká ako na bežiacom páse a štandardná ochrana už jednoducho nestíha za množstvom podvodného obsahu, ktorý na internete vzniká.  

Pokročilá funkcia bezpečného prehliadania funguje tak, že sa URL adresa kontroluje v reálnom čase s cloudovou databázou Googlu. Následne prehliadač vyhodnotí, či by mal stránku zablokovať alebo ju pustiť ďalej.  

Štandardná verzia ochrany končí

Funkcia pokročilej ochrany je krok vpred pre bezpečnosť na internete, no zároveň krok dozadu čo sa týka súkromia. Na to, aby mohla spoločnosť skontrolovať, či je stránka škodlivá alebo nie, musí poslať URL adresu na servery Googlu. To však nie je všetko. Okrem URL pošle prehliadač aj malú vzorku stránky, aby mohol Google v budúcnosti lepšie rozpoznať hrozby. Preposlané dáta sa dočasne prepoja s vašim účtom, aby sa odhalilo, či malvér nezasiahol váš prehliadač alebo Google účet. V praxi to znamená, že Google bude vedieť aké stránky ste navštívili. Mnohí to môžu považovať za zásah do súkromia, no v prípade ak by ste sa stali obeťou phishingového útoku, prísť môžete o oveľa viac.  

Už čoskoro spoločnosť zapne pokročilú ochranu prehliadania pre všetkých užívateľov bez možnosti vrátiť sa naspäť. Predpokladá sa, že zmena by mohla prísť už do niekoľkých týždňov. Kontrola URL adries cez servery Google je neporovnateľne bezpečnejšia ako štandardná ochrana. Servery Googlu sú aktualizované približne každých 30 až 60 minút. Stále však nie je dokonalá.  

Sama spoločnosť Google tvrdí, že až 60% phishingových domén existuje len niekoľko desiatok minút. To predstavuje významnú časovú medzeru a veľa užívateľov je teda stále ohrozených novými škodlivými URL adresami. Hrozba phishingu je stále reálna, no v praxi by implementácia pokročilého bezpečného prehliadania mala zvýšiť bezpečnosť užívateľov o 25%. Čo sa týka problému súkromia, Google tvrdí, že získané dáta nebudú využité v iných funkciách platformy vrátane reklamných služieb.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre