Záhadná explózia AT2022aedm nemá zatiaľ vysvetlenie. Zdá sa, že ide o zbrusu novú kategóriu kozmických udalostí

Nezvyčajnú kozmickú explóziu zaradili autori štúdie do samostatnej kategórie. Veria, že v budúcnosti objavia viac podobných úkazov.

explozia vo vesmire
Zdroj: IgorZh / Shutterstock.com

Výskumníci z Queen’s University Belfast pozorovali vzácnu a neobvyklú explóziu, ktorá žiarila jasnejšie ako väčšina supernov vo vesmíre.  

Keď sa masívna hviezda dostane na koniec svojho života, exploduje ako supernova, ide o mimoriadne jasnú a energetickú explóziu, ktorá sa radí k najväčším vo vesmíre. Nedávno však astronómovia pozorovali úkaz, ktorý žiaril rovnako jasne ako stovky miliárd našich Sĺnk. Čo je však zvláštnejšie, táto explózia trvala o polovicu kratšie ako typické supernovy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Explóziu odhalili pomocou siete ATLAS, teleskopov, ktoré sa nachádzajú na Havaji, Čile a v Južnej Afrike. Tieto teleskopy každý večer pozorujú nočnú oblohu a pátrajú po akýchkoľvek objektoch, ktoré menia svoju jasnosť alebo polohu. Explóziu pomenovali AT2022aedm. Až dodatočné pozorovania pomocou teleskopu New Technology Telescope v Čile odhalili, že sa táto kozmická explózia nepodobala na žiadnu doteraz skúmanú supernovu.  

“Ak hovoríme o veľmi jasnej supernove, tá za mesiac stmavne o približne polovicu. Za rovnaké obdobie však explózia AT2022aedm stmavla až na jedno percento svojej pôvodnej svietivosti, prakticky úplne zmizla,” tvrdí doktor Matt Nicholl, jeden z autorov štúdie. 

Nicholl a jeho tím pátrali po najsilnejších kozmických explóziách už viac ako desať rokov. Veria, že táto je zatiaľ najjasnejšou, akú sme pozorovali. Vedcov prekvapila aj poloha explózie. Podľa dostupných poznatkov vznikla v masívnej červenej galaxii, ktorá sa nachádza približne dve miliardy svetelných rokov od nás. Ide o typ galaxie, ktorá obsahuje miliardy hviezd podobných nášmu Slnku. Táto galaxia by však nemala mať žiadnu hviezdu, ktorá by bola schopná explodovať ako supernova.  

Explózia, ktorá nemá zatiaľ vysvetlenie

Po identifikovaní explózie výskumníci prehľadali historické záznamy a objavili len dve ďalšie udalosti, ktoré sa vyznačovali podobnými charakteristikami ako AT2022aedm. Analýza tejto kozmickej explózie naznačuje, že môže ísť o novú kategóriu kozmických udalostí.  

“Explóziu AT2022aedm sme začali označovať ako LFC (pozn. redakcie: Luminous Fast Cooler). Názov sa odvodzuje od ich mimoriadnej svietivosti a rýchleho tmavnutia,” hovorí Nicholl.  

Objav tejto mimoriadne jasnej a rýchlo tmavnúcej kozmickej explózie otvára dvere do nového smerovania pre ďalšie výskumy. Z explózie sa vedcom podarilo získať bohatý dataset, z ktorého vylúčili aj to, že by mohlo ísť o supernovu. Hoci pôvod tejto explózie zatiaľ nie je jasný, výskumníci majú niekoľko teórií. Najpravdepodobnejším vysvetlením môže byť, že explóziu vytvorila kolízia čiernej diery s nejakou hviezdou.  

Ďalším krokom vedcov je prirodzene odhaliť viac podobných kozmických úkazov. Pokúsia sa hlavne odhaliť viac LFC v lokálnom vesmíre, teda vo vesmíre v blízkosti Mliečnej dráhy. Kolízie sa dejú častejšie v hustejších zoskupeniach hviezd. Práve do týchto regiónov sa pozrú v ďalších výskumoch. Zároveň dúfajú, že ďalšie pozorovania umožnia nahliadnuť do toho, ako tieto zvláštne kozmické explózie vznikajú.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre