Hypersonická raketa ARRW má za sebou posledný test: Americké letectvo o jeho výsledku mlčí

Spojené štáty idú vo vývoji hypersonických zbraní naplno, minulý týždeň otestovali zbraň ARRW.

hypersonicka raketa
Zdroj: Popel Arseniy / Shutterstock.com

Americké letectvo minulú nedeľu uskutočnili posledný test hypersonickej zbrane AGM-183A. Výsledky testu nezverejnili. Na tému upozornil portál defensenews.com.

Letectvo však vydalo vyjadrenie, v ktorom stálo, že test rakety prebehol z bombardéra B-52H. Zároveň vieme, že hypersonická raketa typu ARRW je momentálne plne funkčná. Posledné testovanie bolo generálkou, na ktorej americké letectvo otestovalo všetky faktory spojené s používaním rakety.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lietadlo vzlietlo z leteckej základne Andersen a test hyperosnickej rakety vykonalo na testovacom zariadení Reagan, na Marshallových ostrovoch. Ako sme už spomenuli na začiatku, americké letectvo sa k výsledkom testu nevyjadrilo, no podľa slov hovorcu získali cenné poznatky o schopnostiach hypersonickej zbrane.  

“Test AGM-183A nám poskytol cenné a jedinečné dáta. Účelom bolo posunúť hypersonické programy dopredu. Zároveň sa nám podarilo overiť a vylepšiť naše testovanie a pokračujeme vo vývoji pokročilých hypersonických technológií,” vyjadrilo sa americké letectvo.  

Hypersonickú raketu AGM-183A vyvíja spoločnosť Lockheed Martin, ktorá sa taktiež vyjadrila k priebehu testu.  

“Po end-to-end teste spoločnosť Lockheed Martin dokončila testovací program s plnou dôverou v revolučné schopnosti ARRW zbraní. Sme pripravení dodať túto kvalifikovanú hypersonickú zbraň americkému letectvu,” tvrdí Lockheed Martin.  

Hypersonická zbraň je raketa, ktorá dokáže letieť rýchlosťou Mach 5 a vyššou, pričom dokáže dobre manévrovať. Táto raketa môže niesť konvenčné a jadrové hlavice. ARRW patrí k dvom hlavným programom, ktoré sa zaoberajú vývojom hypersonickej rakety vystrelenej zo vzduchu.  

Vývoj hypersonických rakiet

Hypersonické výskumy momentálne prebiehajú aj v Rusku a Číne, pričom do tejto technológie vrážajú nemalé prostriedky. Spojené štáty sú tak tlačené k rýchlejšiemu vývoju týchto technológií. Odborníci veria, že hypersonické zbrane majú potenciál zmeniť usporiadanie svetových mocností. Momentálne Izrael ako jediný vyvinul proti týmto zbraniam efektívnu ochranu.  

Spojené štáty otestovali AGM-183A raketu v marci minulého roka, pričom tento test nedopadol úspešne. Naplánovali preto ešte tento test, ktorý mal byť posledným. Program ARRW nedostal do roku 2025 žiadne ďalšie dotácie, ani nebude prebiehať žiaden vývoj.  

Oveľa optimistickejšie vyzerá vývoj druhého programu HACM (Hypersonic Attack Cruise Missile). V ďalšom roku dostane tento program rozpočet 517-miliónov, aby sa zaistil jeho ďalší vývoj. HACM raketu vyvíja spoločnosť Northrop Grumman, ktorá je menšia ako ARRW raketa a dokáže letieť pozdĺž diametrálne odlišných trajektórií.  

Spojené štáty sú plne zaborené do vývoja hypersonických zbraňových systémov a uvidíme, kam ďalšie testy a vývoj povedie. Mimo armádneho využitia skúmajú hypersonický let aj súkromné spoločnosti, napríklad Stratolaunch. Táto spoločnosť vyvíja hypersonickú testovaciu platformu na rôzne účely. Spoločnosti si môžu svoje prístroje umiestniť do testovacieho modulu a pomocou neho získať cenné dáta. Spoločnosť nedávno oznámila úspech prvého letu testovacieho lietadla Talon-A. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre