Stratolaunch úspešne otestoval nové hypersonické vozidlo Talon-A

Hypersonický let momentálne skúmajú viaceré krajiny, ktoré sa pretekajú v tom, kto prinesie dlhší let.

Spoločnosť Stratolaunch má za sebou prvý testovací hypersonický let
Zdroj: Stratolaunch

Spoločnosť Stratolaunch oznámila úspech prvého letu testovacieho lietadla Talon-A. Tento test zároveň predstavuje významný míľnik v oblasti vývoja a testovania hypersonických vozidiel.  

Spoločnosť Stratolaunch sa spočiatku venovala vývoju lietadla, ktoré by dokázalo priamo zo vzduchu vystreliť raketu na obežnú dráhu Zeme. Neskôr, po zmene majiteľa, sa začala spoločnosť venovať testovaniu hypersonického letu. Hypersonická rýchlosť je rýchlosť, ktorá sa rovná najmenej päťnásobnej rýchlosti zvuku, teda rýchlosti Mach 5.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Talon-A je testovacím leteckým systémom, ktorý sa venuje skúmaniu letových vlastností hypersonickej rakety alebo iného vozidla. Ide o autonómnu a opakovane použiteľnú testovaciu technológiu. Tá umožňuje zákazníkom umiestniť dovnútra rôzne technológie a počas hypersonického letu získať mimoriadne citlivé údaje. Po pristátí sa dá systém Talon-A použiť opakovane.  

V rámci nového testu spoločnosť Stratolaunch dokázala vo vzduchu uvoľniť systém Talon-A a úspešne demonštrovala zapálenie motorov, akceleráciu, stúpanie do výšky a kontrolované pristátie vo vode. Spoločnosť však kvôli dohode so zákazníkmi nemôže priblížiť do akej výšky sa Talon-A dostal, ani akou rýchlosťou letel.  

“Teší nás, že sa nám podarilo nielen naplniť všetky primárne požiadavky zákazníka, no zároveň sme počas letu zozbierali obrovské množstvo dát, ktoré majú pre zákazníka neuveriteľnú hodnotu. Našim cieľom počas testovacieho letu bolo pokračovať v znižovaní známych rizík pre prvý testovací let systému TA-2, ktorý už bude možné použiť aj opakovane,” tvrdí doktor Zachary Krevor, CEO spoločnosti Stratolaunch.  

Vývoj testovacej technológie pokračuje ďalej

Popri testovaní vozidla TA-1 spoločnosť pracuje aj na modeli TA-3. Ten bude v poradí druhým vozidlom s opakovaným použitím v línii vozidiel Talon-A. Zároveň spoločnosť pracuje aj na úpravách druhého odpaľovacieho vozidla, ktorý sa nazýva Spirit of Mojave. Ide o modifikovaný Boeing 747-400.  

“Dnešný deň (9. marec) bol skvelý deň pre tím Stratolaunch. Som mimoriadne hrdí na ich vytrvalosť pri dosahovaní tohto bodu. Úspech tohto testu je priamy výsledok technických znalostí tímu a ich profesionality,” dodáva Krevor.  

Video z testovacieho letu môžete vzhliadnuť nižšie. Zachytáva odpojenie testovacieho vozidla TA-1 od lietadla, ktoré ho vynieslo do potrebnej výšky. Následne vozidlo zapaľuje motory a akceleruje na potrebnú rýchlosť.  

Výskumom hypersonického letu sa v poslednej dobe zaoberá viacero spoločností. Tie sa venujú ako testu hypersonických rakiet, tak aj motorov, ktoré by priniesli hypersonickú rýchlosť bojovým lietadlám. Hypersonické motory nie sú ale úplnou novinkou. Existujú už od 60. rokov, no dnes prebiehajú medzi svetovými veľmocami preteky v tom, kto dokáže vyvinúť technológie na dlhší hypersonický let. Proti hypersonickým zbraniam zároveň neexistuje efektívna obrana, aspoň zatiaľ. Izrael ale minulý rok predstavil pokročilý obranný systém Sky Sonic. Podľa názorov niektorých odborníkov má táto technológia potenciál zmeniť globálne rozpoloženie síl.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre