Vedci volajú po uprataní obežnej dráhy Zeme: „Nenechceme aby sa zopakovala situácia ako s našimi oceánmi“

Na obežnej dráhe pribúda čoraz viac odpadu. Ohrozené sú nielen satelity, ale aj budúcnosť vesmírneho prieskumu.

Ako sa dokážeme vysporiadať s vesmírnym odpadom?
Zdroj: ESA

Hoci si to neuvedomujeme, na našej obežnej dráhe poletuje obrovské množstvo odpadu. Európska vesmírna agentúra odhaduje, že „tam hore“ sa môže nachádzať až milión objektov väčších než 1 cm. Z  5-tisíc satelitov je momentálne funkčných menej než 2-tisíc. Takéto znečistenie vesmírneho priestoru nám môže v budúcnosti zabrániť v ceste do vesmíru.

V roku 2009 sa nad Sibírou zrazili dva komunikačné satelity vo vzdialenosti približne 800 km nad zemou. Rýchlosť, v akej došlo k zrážke, bola približne 11 km/s a tesne po nej sa vytvorilo pole trosiek, ktoré sa skladalo z viac ako 2-tisíc nových kúskov. Po niekoľkých mesiacoch sa trosky rozľahli do priestoru a ohrozujú funkčné satelity aj dnes. Táto udalosť bola budíčkom pre satelitných operátorov, ale aj politikov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby toho nebolo málo, dramatickej situácii čelila minulý rok aj Medzinárodná vesmírna stanica. Tá sa stretla s vesmírnym odpadom, ktorý vznikol ešte 15. novembra 2021 počas testu ruského systému ASAT na deštrukciu starých satelitov. Tento krok vytvoril na už tak dosť zapratanej obežnej dráhe tisíce nových úlomkov a na Ruskú federáciu sa strhla obrovská vlna kritiky prakticky z celého sveta.

Čo sa ale týka Medzinárodnej vesmírnej stanice, tej sa našťastie nič nestalo. Musela však vykonať núdzový manéver na úpravu svojej trajektórie.

Vesmírny odpad sa stáva vážnym problémom

Už dnes predstavuje odpad veľké riziko. S každým ďalším úlomkom, spotrebovaným raketovým stupňom alebo nefunkčným satelitom, hrozí kaskádový efekt. Ak by došlo ku kolízii na obežnej dráhe, úlomky by mohli vraziť do ďalších objektov a tie by potom vrážali do ďalších objektov. V konečnom dôsledku by sa mohlo stať, že pre odpad na obežnej dráhe sa už nedostaneme do vesmíru.

Vedci volajú po uprataní obežnej dráhy. Vyzývajú k tomu, aby sme začali konať ešte predtým ako bude neskoro. Dnes sa na obežnej dráhe nachádza približne 9-tisíc satelitov, no do roku 2030 ich počet vzrastie na závratných 60-tisíc. Časť problému tvoria aj obrovské satelitné konštelácie, napríklad Muskov projekt Starlink, informujú vedci z University of Plymouth.

Viacerí experti sa zhodujú na tom, že momentálne obežná dráha čelí rovnakému problému ako medzinárodné vody. Ani tento priestor nemal jasne určené pravidlá, čo viedlo k nadmernému rybolovu, zničeniu životného prostredia pre mnohé živočíchy a znečistenie plastmi.

„Problém znečistenia plastmi a mnohé ďalšie problémy spojené s oceánmi sa dlho neriešili a až teraz sa im dostala globálna pozornosť. V rámci tejto problematiky sa však akcie na nápravu implementovali pomaly. Rovnaká situácia sa momentálne deje aj na našej obežnej  dráhe s hromadením vesmírneho dopadu. Mali by sme sa poučiť zo situácie v medzinárodných vodách a už teraz konať, aby sme v budúcnosti nečelili podobnému problému,“ vysvetľuje Imogen Napper, ktorá viedla štúdiu, vyzývajúcu k riešeniu problému vesmírneho odpadu.

Ďalší experti si uvedomujú, že satelitné technológie zlepšujú naše životy, no popri nich riziko problémov stále rastie. Nie sú to totiž len satelity, ktoré sa na obežnej dráhe nachádzajú. Popri nich čelíme ešte obrovskému množstvu odpadu, ktorý by mohol ohroziť životy astronautov a satelitnej technológie. Tvrdia, že musíme konať teraz, než sa problém stane príliš veľkým. Ohrozená je nielen budúcnosť vesmírneho prieskumu, ale aj satelitnej technológie, na ktorú sa dnes spoliehame v mnohých oblastiach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre