„Hviezdne zemetrasenia“ by mohli vysvetliť jednu z najväčších kozmických záhad

Rýchle rádiové záblesky, mimoriadne krátky a energetický jav, sú viac podobné zemetraseniam ako iným kozmickým fenoménom.

Zemetrasenia na povrchu hviezdy môžu vysvetliť jednu z najväčších kozmických záhad
Zdroj: NASA's Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger

Rýchle rádiové záblesky sa radia medzi najväčšie kozmické záhady. Trvajú len zlomok sekundy, no za tú chvíľu dokážu vyprodukovať rovnaké množstvo energie ako celé Slnko za jeden rok. Po prvýkrát sa rýchlym rádiovým zábleskom, skrátene FRB, začali venovať vedci pred 15 rokmi, no ani teraz nie sú o nič bližšie k riešeniu tohto pozoruhodného úkazu.  

Záblesky FRB sú pre ľudské oko neviditeľné, no žiaria mimoriadne jasno v rádiovom spektre. Predchádzajúce výskumy naznačovali, že by záblesky FRB mohli byť vytvárané neutrónovými hviezdami, presnejšie pulzarmi a magnetarmi, ktoré sú podkategórie neutrónových hviezd. Iní vedci prirovnávali FRB k solárnym búrkam.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci nového výskumu vedci z University of Tokyo tvrdia, že rýchle rádiové záblesky nesú podobnosť s niečím, čo by ste určite nečakali, so zemetraseniami u nás na Zemi. Toto zistenie naznačuje, že FRB môžu vznikať ako “hviezdotrasenia” na povrchu neutronových hviezd. Výskum v tomto smere môže priniesť spôsob, ako lepšie pochopíme hmotu s neuveriteľnou hustotou.  

Zemetrasenia na povrchu hviezdy

Neutrónové hviezdy sú po čiernych dierach najdivokejšími objektmi vo vesmíre. Ide o pozostatok hviezdy, ktorý sa skladá prakticky len z neutrónov. Tieto hviezdy majú hmotnosť od jedného až do dvoch násobkov hmotnosti Slnka, no ich priemer je neuveriteľne malý, len okolo 20 km. Stále je toho veľa, čo o týchto objektoch nevieme a FRB záblesky sú jednou z nevysvetlených záhad.  

FRB záblesky ostávajú jednou z najväčších kozmických záhad aj preto, lebo trvajú milisekundy a viac sa neukážu. Predpokladá sa, že ak by sme dokázali sledovať celú oblohu naraz, denne by sme odhalili až 10-tisíc zábleskov FRB. Vzácne sú tie typy zábleskov, ktoré sa opakujú. Existuje veľa hypotéz o ich pôvode, pričom podľa niektorých by mohlo ísť aj o mimozemskú komunikáciu. Aspoň niektoré rýchle rádiové záblesky sú však tvorené neutrónovými hviezdami.  

“Zvažujeme teóriu, podľa ktorej by na povrchu magnetaru mohli vznikať zemetrasenia, ktoré sa podobajú na tie pozemské,” tvrdí profesor Tomonori Totani, jeden z autorov výskumu.  

Výskumníci v tejto práci zisťovali, či sa rýchle rádiové záblesky podobajú skôr na naše zemetrasenia alebo solárne erupcie. Analyzovali takmer 7-tisíc FRB pochádzajúcich z troch odlišných, opakujúcich sa, zdrojov. To isté urobili aj pre zemetrasenia a solárne erupcie. Autorov prekvapilo, keď sa dáta FRB a zemetrasení mimoriadne podobali.  

Znamená to, že na povrchu neutrónových hviezd môže existovať pevná “kôra”, ktorá sa vplyvom určitých procesov láme, pohybuje a uvoľňuje obrovské množstvo energie. Ak sa potvrdí, že na neutrónových hviezdach skutočne existuje pevná kôra a v tejto vrstve vznikajú zemetrasenia, výskumníci môžu prostredníctvom nich nájsť nový spôsob výskumu hmoty s mimoriadne vysokou hustotou.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre