Vedci vypočítali, kedy by nás mohla kontaktovať mimozemská civilizácia. Toto je deň „D“!

Výskumný tím z Kalifornskej univerzity identifikoval hviezdy, ktoré môžu zachytiť signály z našich vesmírnych sond.

mimozemstan ufo
Zdroj: adike / Shutterstock.com

Ľudia používajú rádiové vlny na komunikáciu už viac ako 100 rokov. Pre tých, ktorí nevedia, tak rádiové vlny sú elektromagnetické vlny s veľmi dlhými vlnovými dĺžkami a nízkou frekvenciou a fungujú spôsobom, že sú vysielané pomocou rádiových vysielačov, ktoré menia zvukové alebo vizuálne signály na elektrické impulzy, ktoré sa následne prenášajú cez antény a vysielače. Prijímače potom zachytávajú tieto vlny a opačným spôsobom menia elektrické signály na zvuk alebo obraz.

Vďaka tejto technológii sme schopní komunikovať napríklad so sondami, ktoré sú od nás vzdialené milióny kilometrov. Dôvodom je, že elektromagnetické vlny sa môžu pohybovať cez prázdny priestor a nie sú ovplyvnené gravitáciou alebo magnetickými pólmi, ktoré by ich mohli odchyľovať alebo zmeniť ich smer.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto forma komunikácie sa napríklad používa na komunikáciu so sondami ako sú Voyager 1, Voyager 2, Pioneer 10, Pioneer 11 či New Horizons. Tieto kozmické lode a sondy komunikovali s rádiovými anténami siete Deep Station Network (DSN), aby stiahli vedecké údaje a telemetrické údaje, upozorňuje portál popsci.com.

Je dôležité povedať, že práve komunikácia medzi týmito zariadeniami je kľúčovou a to z dôvodu, že keď sa šíria rádiové signály do veľkých vzdialeností, tak ako prechádzajú cez prekážky, tak slabnú. Môžu sa preto dať ťažšie rozpoznať. Avšak na komunikáciu medzi týmito zariadeniami, boli použité výkonné antény a vysielače. Vďaka tomu tieto prenosy medzi vzdialenými objektmi a vysielačmi putujú ďalej do medzihviezdneho priestoru. Znamená to, že tieto prenosy sa stretnú so vzdialenými hviezdami a je tak možné, že ak existuje pri iných hviezdach inteligentný život, tak ten ich zachytí.

Ešte v tomto desaťročí, by mohla prísť správa od mimozemšťanov

Výskumníci z Kalifornskej univerzity sa pozreli na mapu hviezd v našom okolí a vypočítali, ako dlho by trvalo signálu k ním doraziť. Napríklad podľa ich výpočtov signál vyslaný do Pioneer 10 dosiahol v roku 2002 mŕtvu hviezdu známu ako biely trpaslík vo vzdialenosti približne 27 svetelných rokov. Študijný tím odhaduje, že spätná správa od akéhokoľvek mimozemského života v blízkosti tejto mŕtvej hviezdy by k nám mohol doraziť už v roku 2029, ale nie skôr.

Môžu prísť potenciálne aj ďalšie odpovede

No nejde o jedinú potenciálnu správu, ktorú by sme mohli obdržať. Vedci odhadujú, že signály vyslané na Voyager 2 okolo roku 1980 a 1983 dosiahli v roku 2007 dve hviezdy: jednu, ktorá je vzdialená 26 svetelných rokov a hnedého trpaslíka, ktorý je vzdialený 24 svetelných rokov. Ak by v ich okolí existoval inteligentný život a správu by zachytili a hneď by na ňu odpovedali, tak odpoveď by sme mohli obdržať začiatkom 30. rokov tohto storočia.

Autori štúdie preto volajú po tom, aby sme nasmerovali naše vysielače smermi, z ktorých by sme mohli obdržať správy a snažili sa ich potenciálne zachytiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre