Google príde s vlastnou verziou technológie ChatGPT

ChatGPT v podaní spoločnosti Google klope na dvere, odhalil Sundar Pichai. Nová AI technológia príde čo nevidieť. Pobeží na základe systému LaMDA.

Umela inteligencia
Zdroj: unsplash.com/Maximalfocus

Google sa neustále snaží posunúť hranice v oblasti umelej inteligencie a uvádza na trh stále nové produkty, kde je táto technológia prítomná. Teraz sa chystá konkurovať OpenAI s vlastným AI asistentom, ktorý by mohol byť silným konkurentom pre slávneho ChatGPT. Na tému upozornil techspot.com.

Popularita AI narastá čoraz viac

AI technológie sa stávajú čoraz populárnejšie a ich význam v súčasnom svete sa zvyšuje. Tento trend má významný vplyv na spôsob, akým pracujeme, komunikujeme a využívame technológie. AI nám umožňuje automatizovať rutinné úlohy, zlepšovať efektivitu a presnosť či hľadať odpovede pre existujúce problémy. Mnoho firiem vrátane Google, sa snaží využiť tento trend a integrovať AI technológie do svojich produktov, čo ukazuje len dôležitosť a narastajúci potenciál tejto technológie do budúcnosti. Najlepší príklad za poslednú dobu je práve ChatGPT, ktorého sa viete opýtať nespočetné množstvo otázok prakticky na ľubovoľnú tému, na ktorú vám nájde aj relevantnú odpoveď.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Integrácia AI technológie do produktov od spoločnosti Google

CEO spoločnosti Google, Sundar Pichai, prezradil plány spoločnosti na hlbšiu integráciu technológií AI do produktov, ako sú napríklad Gmail, aplikácie Dokumenty či vyhľadávač. No okrem toho sa hovorí aj o vlastnom „chatbotovi“ pre verejnosť. Technológia by mala byť odhalená v priebehu nasledujúcich týždňov až mesiacov, uviedol riaditeľ spoločnosti.

Vyhľadávanie bude využívať systém LaMDA (Language Model for Dialogue Applications). Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o vlastný jazykový model spoločnosti na poskytovanie konverzačných výsledkov pre otázky používateľa. Predchádzajúce správy zároveň hovorili, že interný názov četbota je „Apprentice Bard„, teda „učenlivý Bard“. Malo by ísť o priamu konkurenciu pre ChatGPT.

Kontroverzná technológia

Google schopnosti technológie LaMDA ukázal počas eventu Google I/O  ešte v  roku 2021. Neskôr sa tejto umelej inteligencie dostalo extra pozornosti, dôvodom boli slová bývalého inžiniera spoločnosti, ktorý tvrdil, že LaMDA nabrala vedomie. Inými slovami, že nejde už len o stroj, ale o živú bytosť.

Microsoft taktiež nezostáva pozadu

Microsoft sa tiež angažuje v oblasti AI a v poslednom čase uviedol novú verziu Teams Premium, ktorá využíva AI na vykonávanie množstva činností, ako je napríklad tvorba automatických poznámok zo stretnutí, vytváranie návrhov úloh, personalizované zhrnutia a ďalšie. Spoločnosť za týmto účelom siahla po technológii ChatGPT.

Technológie AI sa rýchlo rozvíjajú a majú potenciál premeniť spôsob, akým žijeme a pracujeme. S firmami ako Google a Microsoft na čele, môžeme očakávať, že integrácie AI do našich každodenných životov bude na vzostupe. No rovnako viacero expertov čoraz častejšie poukazuje aj na temnú stránku tejto technológie. Dôvodom sú obavy z toho, že sa jedného dňa môže AI vymknúť spod kontroly. No narastajú aj obavy, že táto technológia bude zneužitá napríklad za účelom šírenia dezinformácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre