ChatGPT ukazuje pôsobivé schopnosti AI: Čo tento chatbot dokáže a aké sú jeho silné a slabé stránky?

V poslednej dobe na seba strhla platforma ChatGPT obrovské množstvo pozornosti. Už ste ju vyskúšali?

Umelá inteligencia dokázala oklamať vedcov
Zdroj: PNGwing, Wikimedia (Nið ricsað)

Umelá inteligencia v posledných rokoch napredovala míľovými krokmi. Ak ešte stále nie ste presvedčení, skúste čoraz populárnejší AI generátor textu, ChatGPT.

Za týmto generátorom textu stojí spoločnosť OpenAI, ktorá vyvinula aj známu platformu DALL-E 2. Tá na rozdiel od ChatGPT vytvára obrazy podľa textového zadania, ktoré jej môžete sami napísať. ChatGPT sa od ostatných podobných projektov o niečo líši. Nie je tomu tak dávno, čo sa mu podarilo oklamať vedcov. Hoci boli s výskumom oboznámení, aj napriek tomu nedokázali nájsť rozdiely medzi písaným textom človekom a tým, ktorý vygenerovala umelá inteligencia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa niektorých odborníkov sú chatboti ako napríklad ChatGPT, varovaním pred budúcnosťou, ktorá by mohla znamenať koniec internetu, ako ho poznáme. Predpokladá sa, že už do niekoľkých rokov by mohol internetu dominovať obsah generovaný AI. Tisíce portálov by vydávalo jeden článok za druhým a človek by začal pochybovať o tom, čo je skutočné a čo nie. Takémuto scenáru dali vedci prezývku „infokalypsa“.

Hoci táto budúcnosť znie desivo, ide len o jeden z možných scenárov. Momentálne sú schopnosti umelej inteligencie mimoriadne pôsobivé, no ani zďaleka nie sú na takej úrovni, aby ovládli internet alebo dokonca svet.

DALL-E 2 alebo ChatGPT momentálne slúžia hlavne na zábavu. Spoločnosť OpenAI ukázala svoje produkty ľuďom, ktorí môžu oceniť schopnosti umelej inteligencie a toho, čo by mohla táto sféra priniesť do budúcnosti. Dobrou správou je, že si chatbota môžete vyskúšať aj vy, a to úplne zadarmo!

Silné stránky ChatGPT

Ako sme už spomínali, hlavnou výhodou ChatGPT je to, že je dostupný zadarmo. Ak sa chcete pozrieť na to, čo umelá inteligencia dokáže, nemusíte nič sťahovať, ani za to platiť. Stačí, ak navštívite tento portál a môžete sa začať pýtať. Free verzia však prichádza s určitými obmedzeniami.

Základná verzia vám však úplne stačí na to, aby ste preskúmali, čo môže ChatGPT ponúknuť. Mimoriadne silnou stránkou je to, že komunikovať môžete s umelou inteligenciou v akomkoľvek jazyku vrátane slovenčiny. ChatGPT vám v rovnakom jazyku aj odpovie. Gramatika tohto chatbota je na dobrej úrovni, hoci musíte počítať s tým, že sa sem-tam chybička nájde.

ChatGPT ukazuje schopnosti umelej inteligencie
Zdroj: Vosveteit.sk

Po položení otázky musíte chvíľu počkať, kým AI vygeneruje text. Silnou stránkou ChatGPT je schopnosť ponúkať aj pomerne presné informácie, čo zistili už aj oklamaní vedci. Umelá inteligencia má prístup k miliónom informačných zdrojov a vie si vybrať tie najrelevantnejšie. No treba uviesť, že to nie je 100% pravidlom, že sa dopracujete k pravdivým informáciám.

Slabé stránky ChatGPT

V poslednej dobe táto platforma na seba stiahla obrovské množstvo pozornosti. Môže sa teda stať, že ak na stránku zavítate, dostanete správu o tom, že je plná kapacita. V tomto prípade stačí niekoľko hodín počkať a dostanete sa k slovu.

Ako už bolo spomenuté, môžu sa objaviť gramatické chyby alebo vety, ktoré znejú zvláštne. Hoci to možno považovať za chybu, tá sa dá v súčasnom stave umelej inteligencie očakávať a nejde o žiadne veľké prešľapy. Môže sa stať aj to, že vám ChatGPT „zamrzne“, teda nebude generovať žiaden text. Rovnako treba povedať, že ide o systém, ktorý sa nie je schopný učiť novým veciam. Znamená to, že keď je táto AI kŕmená neaktuálnymi a nesprávnymi informáciami, tak vygeneruje texty, ktoré síce budú vyzerať logicky, no budú obsahovo nesprávne. V nedávnej minulosti sa tejto AI podarilo vygenerovať aj fiktívne príbehy, ktoré boli založené na nepravdivých informáciách, napriklad o víťazstve Hillary Clintonovej vo voľbách v roku 2016.

S umelou inteligenciou sa objavujú aj mnohé etické dilemy. Študenti si začínajú uvedomovať silu ChatGPT a používajú ho k písaniu školských esejí, či iných domácich úloh. Pochopiteľne sa toto stane oveľa väčším problémom, keď sa schopnosti umelej inteligencie zlepšia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre