SpravodajstvoTechnológie

ChatGPT môže čoskoro „vykopnúť“ Google z biznisu, myslí si tvorca Gmailu

Tvorca Gmailu Paul Buchheit hovorí, že ChatGPT má potenciál, aby zničil Google. Myslí si, že AI je jeden až dva roky od nahradenia vyhľadávača Google.

Chat Generative Pre-Trained Transformer, známy ako ChatGPT, je jedným z najvýznamnejších prírastkov v oblasti umelej inteligencie za uplynulé roky. AI je vyvinutá spoločnosťou OpenAI. ChatGPT umožňuje používateľom vytvárať prirodzené a realistické odpovede, ktoré znejú ako od ľudí, na rôzne otázky. Od svojho uvedenia na trh v novembri sa ChatGPT stal kľúčovým nástrojom pre rôzne aplikácie, ako sú chatboti, virtuálni asistenti a iné formy komunikácie medzi ľuďmi a strojmi. No táto technológia by mohla čoskoro nahradiť aj Google, myslí si tvorca Gmailu, upozorňuje portál bgr.com

Blíži sa koniec dominancie vyhľadávača Google?

Tvorca Gmailu Paul Buchheit, na svojom Twitter účte uviedol, CHATGPT môže byť „rok alebo dva od toho, aby dostal Google z biznisu“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google môže byť jeden alebo dva roky od od toho, aby prehrali boj. AI nahradí stránku s výsledkami vyhľadávania, na ktorej (pozn. redakcie: Google) zarába väčšinu svojich peňazí,“ napísal Buchheit. „Aj keď dobehnú AI, nedokážu ju naplno nasadiť bez toho, aby nezničili najcennejšiu časť svojho podnikania!“

Teória ako by mohlo dôjsť k pádu prehliadača Google

Buchheit hovorí, že AI (umelá inteligencia) by mohlo nahradiť proces bežného vyhľadávania v prehliadači tak, že by dokončovala myšlienky alebo odpovedala na otázky používateľa počas zadávania dopytu a zároveň by poskytovala najlepšiu možnú odpoveď (ktorá by mohla byť napríklad odkazom na webovú stránku alebo produkt). Starý vyhľadávací „motor“ by AI využívala na získavanie relevantných informácií a odkazov, ktoré by potom zhrnula pre používateľa. Je to ako keby ste sa opýtali profesionálneho ľudského výskumníka, aby vám vyhľadal informácie, ale AI by to urobilo okamžite, čo by pre človeka trvalo veľmi dlho.

Aký by to malo dopad?

Ak by sa táto teória naplnila, mohlo by to mať veľký vplyv na trh a technológie v oblasti umelej inteligencie a vyhľadávania na internete. Bude zaujímavé sledovať, ako sa situácia vyvinie v najbližších rokoch. Google zarába peniaze na tom, že popri výsledkoch vyhľadávania vidíte aj reklamu, a nie je jej málo! Ale ak sa stanú tieto výsledky vyhľadávania irelevantné pretože AI bude schopná nahradiť tieto výsledky konkrétnou odpoveďou, tak Google môže mať vážny problém. Opýtajte sa sami seba, chodili by ste na Google ešte, aby ste našli odpovede, ak by výsledky vyhľadávania zobrazovali desiatky odkazov a boli by obklopené reklamou?

Aj keby Google v blízkej budúcnosti spustil vlastnú alternatívu ChatGPT, tým by ľudí odviedol od svojho najdôležitejšieho zdroja príjmov, ktorou je vyhľadávač plný odkazov a reklám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close