Google prezrádza, ako odhaliť podozrivú aktivitu vo vašom Gmail účte. Zistite, či váš účet bol hacknutý!

Pozrite sa na rôzne typy nastavení a aktivity v schránke Gmail, ktoré vám môžu prezradiť, že ku vašim správam pristupuje aj niekto cudzí.

Gmail hacker
Zdroj: Gerd Altmann a Elchinator z pixabay.com, koláž Vosveteit.sk

Gmail službu používa drvivá väčšina ľudí. Dôvodom je, že ponúka pomerne veľký úložný priestor bezodplatne. Okrem iného môžeme náš Gmail účet prepojiť aj s ďalšími službami a to aj mimo produktov spoločnosti Google, čo nám uľahčuje fungovanie v online priestore.

Našu e-mailovú schránku často používame nielen na pracovné, ale aj súkromné účely. V dôsledku toho máme v nej kvantum citlivých informácií. To je aj dôvod, prečo je pre hackerov zaujímavé, aby získali prístup do schránky obete. Údaje, ku ktorým sa takto dostanú, vedia dobre zneužiť. Nehovor viac o tom, že pomocou funkcie obnovenia hesla v službám, sa vedia dostať aj do ďalších online služieb, ktoré používame a máme prepojené s Gmailom. Preto je dôležité, aby sme mali Gmail účet riadne zabezpečený, aby nikto cudzí k nemu nemohol získať prístup. Bohužiaľ ale, niekedy sa tak stane a vtedy útočník, ak nás hneď nevymkne zo schránky, tak má tendenciu zostať v nej prítomný čo najdlhšie. Poďme sa na nižšie pozrieť na niekoľko rád od Google, ako môžeme odhaliť podozrivú aktivitu v účte a zistiť, že niekto cudzí pristupuje do schránky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zistite, či sa niekto cudzí nabúral do vášho Gmail účtu

Prejdime teraz ku nastaveniam, ktoré nám môžu napovedať, že ku správam v schránke pristupuje aj niekto cudzí, kto by nemal.

Všímajte si tieto nastavenia

  • Google odporúča, aby sme spozorneli, ak sa zmenilo číslo alebo e-mail, ktorý slúži na obnovenie prístupu k účtu. Ide o jeden z hlavných znakov, že ku schránke má prístup útočník.
  • Rovnako by sme mali byť obozretní aj v situácii, keď sa zmenilo naše meno v schránke. To ale nie je všetko, čo by sme si mali všímať.
  • Google upozorňuje aj na to, že útočník môže nastaviť automatické preposielanie e-mailov do ďalšieho účtu.
  • Jedným z ďalších znakov je, ak útočník nastavil automatické odpovede.
  • Pozor by sme si mali dávať aj na to, ak v našom zozname blokovaných kontaktov pribudli adresy, ktoré tam predtým neboli.
  • Znakom, že niečo nie je v poriadku, je aj to, keď nám pribudol vzdialený prístup do účtu cez funkciu IMAP alebo POP bez toho, aby sme ho sami zriadili.
  • Ďalšou podozrivou aktivitou je, ak nám v schránke pribudli nové filtre či štítky, na základe ktorých dochádza k triedeniu prijatých správ.

Pozor na tieto aktivity

Tieto aktivity vám môžu naznačiť, že je niečo zle.

  • Zrazu ste prestali dostávať e-maily.
  • Vaši priatelia hovoria, že od vás dostali spam alebo nezvyčajné e-maily.
  • Vaše používateľské meno bolo zmenené.
  • Vaše správy boli odstránené z doručenej pošty a nie sú ani v koši.
  • Nájdete „Odoslané e-maily“, ktoré ste nenapísali. Útočníci môžu napríklad vašu schránku zneužívať na šírenie spamu.
  • Chodia vám správy na obnovenie prihlasovacích údajov z rôznych služieb bez toho, aby ste o ne žiadali.
  • Zaevidovali ste neznáme prihlásenia do schránky.

Čo robiť, ak je váš účet kompromitovaný?

V prvom rade by ste mali cez nastavenia vášho účtu odhlásiť zariadenia, ktoré pristupujú k vašej schránke. Následne by ste mali zmeniť heslo a zapnúť si dvojfaktorové overenie pri prihlasovaní. Potom si skontrolujte nastavenia, napríklad či nedochádza k preposielaniu e-mailov na inú adresu, zrušte vzdialený prístup k vašej schránke a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre