Google odhalil, koľko emisií CO2 ušetrila funkcia šetrenia paliva v Google Mapách

V najnovšej environmentálnej správe spoločnosť Google popisuje ako ľudia využívajú funkcie, ktoré majú pomôcť planéte.

Google Mapy ekologicke trasy_uvodny
Zdroj: unsplash.com (sippakorn yamkasikorn), úprava Vosveteit.sk

Zem sa nachádza uprostred krízy, ktorá má čoraz väčší potenciál drasticky zmeniť prostredie v ktorom žijeme a viaceré nadnárodné spoločnosti začínajú konať spôsobom, ktorý by podporoval udržateľnosť, pričom výnimkou nie je ani Google.

V rámci tohtoročnej environmentálnej správy spoločnosť Google popisuje spôsoby, akými sa snaží priniesť svetu zelenšiu budúcnosť. Posledné roky sa spoločnosť snaží presadzovať rôzne spôsoby ako pomôcť životnému prostrediu. Mnoho nástrojov, ktoré implementovala, si prisvojili aj užívatelia aplikácií Google. Jednou z funkcií je možnosť zvoliť si v Google Mapách trasu, ktorá šetrí palivo. Po prvýkrát túto funkciu spoločnosť do máp implementovala v roku 2021 a podľa environmentálnej správy pomohla zabrániť 1.2-miliónom ton oxidu uhličitého uniknúť do atmosféry. Pre lepšiu predstavu, je to akoby sme na rok stiahli z cesty 250-tisíc automobilov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Funkcia šetrenia paliva je dostupná vo viac ako 40 európskych krajinách vrátane Slovenska a používa strojové učenie na to, aby odhadla ktorá trasa je najšetrnejšia. Ak je najšetrnejšia trasa aj najrýchlejšia, Google Mapy vám ju ukážu ako prvú.

„Umelú inteligenciu učíme na rôznych emisných profiloch rozličných automobilov, čo nám umožňuje neustále optimalizovať najšetrnejšie trasy,“ píše sa v environmentálnej správe.

Google v správe informuje aj o tom, aký impakt na životné prostredie mali ich produkty z radu Google Nest. Pre tých, ktorí nevedia, Google Nest sú produkty pre inteligentnú domácnosť vrátane inteligentných reproduktorov, inteligentných displejov, streamovacích zariadení, termostatov, detektorov dymu, smerovačov a bezpečnostných systémov vrátane inteligentných zvončekov, kamier a inteligentných zámkov.

V tomto smere upriamili svoju pozornosť primárne na smart termostaty, informuje The Verge. Odhaduje sa, že tieto zariadenia ušetrili v rozmedzí rokov 2011 a 2022 až 113-miliárd kWh energie a 36-miliónov ton emisií CO2. Len v roku 2022 pomohli smart termostaty ušetriť viac energie, než ten rok využila spoločnosť Google.

Boj proti globálnemu otepľovaniu

V porovnaní s bežnou domácnosťou Google vyprodukuje omnoho viac emisií. Predpokladá sa, že v roku 2022 spoločnosť vypustila do atmosféry viac ako 10,18-miliónov ton oxidu uhličitého. Oproti roku 2018, kedy vypustila do atmosféry 13,6-miliónov ton oxidu uhličitého však emisie spoločnosti klesajú. Google sa zaviazal, že do roku 2030 zníži svoje emisie na nulu, no od tohto cieľa má ešte ďaleko.

Ľudia využívajú funkcie Googlu, ktoré informujú o ekologických možnostiach
Zdroj: Google

„Uvedomujeme si, že naše ambície dosiahnuť nulové emisie do roku 2030 a produkovať nepretržitú čistú energiu sú mimoriadne ambiciózne. Prirovnávame ich k prvej ceste na Mesiac. Zároveň vieme, že naša cesta k nulovým emisiám nebude jednoduchá, a ani lineárna. Implementácia niektorých našich plánov môže zabrať roky. Predpokladáme, že naše emisie porastú ešte predtým, ako budú môcť klesnúť na nulu,“ píše sa v environmentálnej správe Googlu.

Podľa mnohých expertov už je najvyšší čas adresovať globálne otepľovanie. Spoločnosť Google spolupracuje ako s vládnymi organizáciami, tak aj so samotnými užívateľmi služieb spoločnosti. Aj naďalej bude ponúkať nástroje, ktoré nás informujú o environmentálnych dopadoch, pričom ako zo správy vyplýva, tieto funkcie využívajú mnohí užívatelia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre