APLIKÁCIE A HRYNávody

Ako v Google Mapách zapnúť funkciu, ktorá vám vyhľadá cestu s najnižšou spotrebou paliva?

Google Mapy nám po novom pomôžu pri ceste autom aj čo-to ušetriť. Zistite, ako si túto užitočnú funkciu zapnúť.

Ceny energií a aj pohonných hmôt sú stále neuveriteľne vysoko a preto je logické, že človek si pred plánovaním trasy dvakrát rozmyslí, kadiaľ a ako dlho pôjde. Na šetrenie myslel aj Google, ktorý do svojich máp implementoval funkciu, ktorá vám nájde najekologickejšiu trasu. To vo výsledku znamená, že okrem menšej uhlíkovej stopy viete aj čo-to ušetriť. A to sa určite zíde.

Zapnutie ekologickej trasy

Možnosť výberu trasy podľa veľkosti spotreby je na Slovensku dostupná iba chvíľu, preto ste na ňu ešte nemuseli natrafiť. Dôležité je aktualizovanie samotnej aplikácie Google Mapy. Po vykonaní tohto kroku by ste už mali mať prístup k tejto najnovšej funkcii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak cestujete s Google Mapami často, tak vám odporúčame pred načítaním trasy v nastaveniach zmeniť typ vášho motora. Viete si tak ušetriť pár krokov pri následnom výbere trasy. Nastavenia otvoríte kliknutím na profilovú ikonu v pravom hornom rohu a výberom možnosti Nastavenia. Následne otvorte sekciu Nastavenia navigácie.

mapy nastavenia navigácie 1
Zdroj: vosveteit.sk

V tejto sekcii zapnite prepínač pri možnosti Uprednostniť úsporné trasy a taktiež si nižšie od tejto možnosti vyberte typ vášho motora. K dispozícii je benzínový motor, dieselový, hybridný a elektrický. Po týchto krokoch sa vieme presunúť k plánovaniu trasy.

mapy nastavenia navigácie 2
Zdroj: vosveteit.sk

Zadajte body A a B ako pri bežnom plánovaní trasy. Navigáciu ale ešte nezapínajte, ale kliknite na tri bodky v pravom hornom rohu. Z menu následne vyberte Možnosti trasy.

mapy možnosti trasy
Zdroj: vosveteit.sk

V otvorenom okne sa uistite, že máte nastavený váš typ motora a taktiež že je zapnutá možnosť Uprednostniť úsporné trasy. Tieto veci by mali byť nastavené už vďaka krokom vykonaným vyššie, ale pri prvotnom zapnutí je vhodné si ich overiť.

mapy nastavenia trasy
Zdroj: vosveteit.sk

Google na tieto výpočty využíva umelú inteligenciu, ktorá identifikuje všetky relevantné trasy z bodu A do bodu B. Následne vyráta spotrebu paliva pre všetky tieto trasy na základe historických ale aj reálnych dopravných vzorcov.

A čo si o tejto novej funkcii myslíte vy? Plánujete ju pri navigovaní používať? Alebo skôr preferujete navigáciu od konkurencie? Podeľte sa s vašim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close