Google Mapy dostávajú umelú inteligenciu: Tá sa stane vašim digitálnym sprievodcom

Google momentálne funkciu testuje spolu s ľuďmi, ktorí podporili komunitu Google Máp.

Google Mapy dostanú umelú inteligenciu
Zdroj: Bing Image Creator, Pixabay (Tumisu), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google zavádza AI pomocníka do svojej navigačnej aplikácie Google Mapy. Umelá inteligencia vám pomôže nájsť ideálny podnik alebo atrakciu na základe toho, na čo máte práve náladu.  

Ak máte radi napríklad kaviarne v industriálnom štýle, nemusíte sa preklikávať rôznymi podnikmi a čítať recenzie, či dohľadávať fotky. Umelej inteligencii stačí jednoducho vysvetliť, na čo máte chuť a nechať, nech nájde vhodný podnik za vás. Google spustil umelú inteligenciu v Mapách včera, no zatiaľ ide len o experimentálne testovanie, ktoré prebieha v Amerike. Neskôr však plánuje Google rozšíriť umelú inteligenciu do celého sveta.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možnosť vyskúšať umelú inteligenciu dostanú takzvaní “lokálni sprievodcovia”. Ide o členov komunity, ktorí výrazným dielom prispievajú k rozširovaniu informácií alebo ponúkajú recenzie podnikov.  

“Povedzme, že ste na výlete v San Franciscu a hľadáte niečo so staromódnym štýlom. Umelej inteligencií stačí povedať len to, že hľadáte podniky so staromódnym štýlom. Naše AI modely analyzujú informácie v Google Mapách spolu s fotografiami, hodnoteniami a recenziami. Následne vám ponúknu vhodný návrh,” vysvetľuje Google.  

Výsledky umelej inteligencie budú organizované v prehľadných kategóriách. Ak hľadáte niečo old-school, nemusíte vždy hľadať len kaviarne, ale napríklad aj obchody s oblečením, starožitníctva, predajne platní, či iné.  

Google Mapy dostanú umelú inteligenciu
Zdroj: Google

Umelá inteligencia si pamätá vaše preferencie

Ako s každou umelou inteligenciou, aj s touto môžete viesť dialóg. Povedzme, že nájdete zaujímavé starožitníctvo, ktoré by ste si chceli pozrieť, no potom by ste niekam zašli na obed. Umelej inteligencie sa môžete pýtať nadväzujúce otázky. V tomto prípade si bude pamätať, aký štýl sa vám páči a pokúsi sa nájsť reštaurácie v okolí, ktoré by ste mohli navštíviť.  

Umelá inteligencia v Google Mapách môže byť nenahraditeľným pomocníkom, ak ste sa ocitli uprostred cudzieho mesta a musíte náhle zmeniť plány. Umelá inteligencia prehľadá dostupné možnosti za vás a na základe toho čo jej poviete vyberie najlepšiu možnosť. Vám už ostáva len na toto miesto zájsť, ak vás ponuka AI zaujala.  

Spoločnosť Google zároveň vysvetľuje, že táto funkcia je len začiatkom toho, ako generatívna umelá inteligencia transformuje nielen aplikáciu Google Mapy. Ako sme už spomenuli, s umelou inteligenciou sa zatiaľ rozprávajú len miestni sprievodcovia v Spojených štátoch. Práve na základe ich skúseností a spätnej väzby Google zisťuje, či sú odporúčania umelej inteligencie presné. Kedy sa Google rozhodne vydať túto funkciu pre všetkých je otázne. Keďže však ide o prvé fázy experimentu, môžeme očakávať najmenej pár mesiacov.  

Okrem umelej inteligencie Google pridáva do Máp aj radu ďalších noviniek, ktoré vám ešte viac uľahčia navigáciu v cudzom meste. Ak vás tieto novinky zaujímajú, do pozornosti dávame tento článok. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre