BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Gmail vyzýva, zapnite si hneď teraz túto funkciu, pomôže vám v ochrane pred nebezpečnými webmi

Google začal časť používateľov Gmailu vyzývať, aby si zapli funkciu zvýšenej ochrany pred škodlivými webmi. Takto si ju môžete aktivovať.

Kybernetický priestor sa v uplynulých rokoch stal obzvlášť nebezpečným miestom. Dopomohli k tomu hlavne hackeri či online podvodníci. V podstate nie je dňa, kedy by sa útočníci nepokúsili získať prospech na úkor bežných ľudí a to i v našich končinách.

Len v priebehu uplynulého dňa sme napríklad upozorňovali na podvodné e-mailové správy, v ktorých boli priložené falošné faktúry za služby, napríklad od mobilného operátora. V minulosti sme sa ale mohli stretnúť aj s falošnými pokutami, podvodnými správami z bánk a podobne. Tých typov podvodov je skutočne veľa. Natrafiť môžeme dokonca aj na stránky, ktoré sľubujú dobitie mobilného kreditu, no v skutočnosti, ako človek vyplní údaje z bankovej karty, tak mu útočník vybieli účet.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto podvody majú častokrát spoločného menovateľa, ktorým je falošná webová stránka, ktorá sa vydáva za web oficiálnej inštitúcie. Nie je preto ničím nezvyčajným, že má identický dizajn ako originálny web a v doméne je drobný preklep, ktorý si mnohí na prvý pohľad nevšimnú. Napríklad, URL adresa najväčšej banky na Slovensku vyzerá „slsp.sk“, no podvodník by umiestnil škodlivý web na adresu „slps.sk“ a poslal by vás tam, všimli by ste si to?

Ako sme už spomínali vyššie, tak podvodné weby sa najčastejšie šíria cez e-mailové správy či SMS správy. Mnohokrát na odkazy v správach klikneme bez toho, aby sme si overili URL adresu, kam nás zavedie. Deje sa to obzvlášť počas prázdnin, kedy sme vo všeobecnosti menej ostražití. Existuje ale nejaký spôsob, ako sa môžeme chrániť? Zabudnime teraz na to, že budeme viac ostražití, niekedy to jednoducho nefunguje, ako má.

Google upozorňuje na funkciu, ktorá zvýšuje bezpečnosť surfovania na internete

Spoločnosť Google začala v týchto dňoch aktívne oslovovať používateľ Gmailu, aby si zapli funkciu zvýšenej ochrany proti podvodným webom. Toto upozornenie sa zobrazuje na vrchu e-mailovej schránky, ako môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky. Samotné upozornenie sme nateraz zaevidovali len naprieč pár schránkami a preto je možné, že ho ešte nevidíte. Predpokladáme ale, že by sa to malo čoskoro zmeniť a Google vás proaktívne osloví.

„Ak chcete získať dodatočnú ochranu pred nebezpečnými správami, zapnite si Zlepšené bezpečné prehliadanie.“, uvádza gigant v upozornení nižšie.

upozornenie gmail na ochranu proti phishingu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako kliknete na možnosť Pokračovať, tak sa vám otvorí ponuka nižšie. Následne si zapnite funkciu Zlepšené bezpečné prehliadanie. V ďalšom kroku vám vyskočí okno, kde zapnutie funkcie treba potvrdiť. Ak vám Gmail medzičasom neupozornil na funkciu sám, tak k nastaveniam nižšie sa môžete dostať pomocou tohto odkazu. Samozrejme, aby ste mohli aktivovať tento nástroj, tak musíte byť prihlásený k vášmu Gmail účtu.

upozornenie gmail na ochranu proti phishingu_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Google na svojej stránke funkciu opisuje ako proaktívnu ochranu proti škodlivým webom, stiahnutým súborom či rozšíreniam. Rovnako vás upozorní i na to, ak dôjde k úniku vašich prihlasovacích údajov a bude táto informácia známa. Odporúčame vám preto, aby ste tento nástroj zapli.

„Rýchlejšia a proaktívna ochrana pred nebezpečnými webmi, stiahnutými súbormi a rozšíreniami. Vyžaduje odosielanie dát prehliadania Google“., opisuje funkciu spoločnosť.

Záverom treba ale prízvukovať, že nejde o 100% ochranu proti škodlivým webom. No pomocou algoritmov dokáže odfiltrovať veľkú časť škodlivých stránok, resp. vás na ne upozorniť. Majte sa preto na pozore aj naďalej.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close