Túto funkciu si v Chrome ihneď zapnite, pomôže vám odhaliť, že sa chystáte navštíviť podvodnú stránku!

Tento nástroj vám môže pomôcť odhaliť podvodnú stránku ešte predtým, ako ju navštívite.

Chrome hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, pngall.com

Už pomaly nestretneme nikoho, kto ešte nenatrafil na online podvod. Útočníci to najčastejšie skúšajú cez podvodné telefonáty, SMS správy či webové stránky.

Vo väčšine prípadov nasmerujú obeť na falošnú stránku, ktorá sa tvári ako web nejakej inštitúcie, napríklad banky, kde požadujú od návštevníka vyplniť prihlasovacie údaje do internet bankingu či údaje z bankovej karty. Vzhľadom na to, že tieto stránky sú častokrát na prvý pohľad nerozoznateľné od originálnych webov inštitúcií, tak sú tieto útoky pomerne úspešné. Výsledkom je, že útočník vybieli obeti účet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je možné ale predchádzať tomuto typu útoku? Pravdou je, že nie a preto by sme mali byť neustále ostražití. No na druhej strane vieme spraviť niekoľko preventívnych krokov, aby sme časť týchto podvodov eliminovali.

Google vylepšil kľúčový nástroj

V prehliadači Chrome existuje funkcia Bezpečného surfovania, ktorá dokáže časť týchto škodlivých webových stránok odhaliť a upozorniť vás na ne ešte predtým, ako ju otvoríte. Google v týchto dňoch oznámil, že do nástroja na identifikáciu nebezpečných stránok zaviedol AI, vďaka ktorej dokáže tento nástroj zachytiť o 25% viac pokusov o phishing. Konkrétne vylepšil rozhranie známe ako Safe Browsing API.

Funkcia, ktorá ponúka ochranu na internete, disponuje tromi základnými nastaveniami. Buď je vypnutá, alebo ju môžete mať zapnutú na úrovni štandardná ochrana, resp. rozšírená ochrana. Predvolene je nastavená ale „len“ štandardná ochrana. A preto stojí za zvážanie zmeny týchto nastavení.

„Bezpečné prehliadanie Google pomáha chrániť miliardy zariadení každý deň tým, že používateľom zobrazuje upozornenia, keď sa pokúšajú prejsť na nebezpečné stránky alebo stiahnuť nebezpečné súbory. Bezpečné prehliadanie tiež upozorní správcov webu, keď sú ich webové stránky napadnuté útočníkom. Ochrany Bezpečného prehliadania fungujú vo všetkých produktoch Google a umožňujú bezpečnejšie prehliadanie internetu.“, opisuje funkciu Google.

Ako si zapnúť rozšírenú ochranu bezpečného prehliadania?

Zapnutie rozšírenej ochrany prehliadania je pomerne jednoduché. Môžete tak spraviť pomocou par kliknutí. Otvorte si prehliadač Chrome a kliknite na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu. Následne kliknite na možnosť Nastavenia. V druhom kroku z ponuky vyberte možnosť Ochrana súkromia a zabezpečenia.

Teraz zrolujte ponuku nižšie k možnosti Bezpečné prehliadanie. Otvorte túto sekciu a zapnite si Rozšírenú ochranu, ako môžete vidieť nižšie na druhej snímke obrazovky. Ako funkciu aktivujete, tak reštartujte prehliadač.

Táto funkcia vás bude proaktívne upozorňovať na podvodné webové stránky, ale aj na to, ak sa stanú vaše prihlasovacie údaje z rôznych služieb verejnými, napríklad z dôvodu kybernetického útoku či iného úniku dát.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre