AKTUÁLNE: Pozor, ak vám prišla táto správa do e-mailovej schránky, nič neplaťte. Nie je od operátora, ide o podvod!
Schránky Slovákov zaplavujú správy, v ktorých sa nachádzajú falošné faktúry.
Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich ľudí. V priebehu uplynulého dňa sme poukázali na ransomware kampaň „Big Head“, pomocou ktorej útočníci dokážu zablokovať prístup k dátam, ktoré sú uložené v počítači. Útoky bývajú častokrát ale i menej sofistikované. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s phishingom, ktorý je medzi útočníkmi nesmierne populárny. Dôvodom je, že pri pomerne nízkych nákladoch útočníci majú pomerne vysoký profit.
Pozor na falošné faktúry
Jeden z používateľov skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM zdieľal na Facebooku faktúru, ktorá sa dostala do jeho poštovej schránky. Faktúra na prvý pohľad vyzerá ako od operátora Orange, no v skutočnosti ju poslal internetoví podvodník. Viacero používateľov rovnako uviedlo, že obdržalo podobnú faktúru. Niekedy bola ale v dizajne Telekomu či iného operátora.
V prípade Michala bolo ale jednoduché odhaliť, že ide o podvod vzhľadom na to, že nie je zákazníkom spoločnosti. Rovnako na faktúre nesedia ani dátumy.
„Už sa na Slovenskú skúša aj toto. Dávajte POZOR KTO VÁM ODOSIELA EMAIL. Ja osobne som Orange nemal nikdy.“, uviedol Michal na sociálnej sieti.
V správe sa zároveň nachádzal aj odkaz, pomocou ktorého útočník nabáda, aby zákazník uhradil poplatok. No URL adresa nevedie na platobnú bránu operátora, ale na podvodnú stránku, ktorej cieľom je odcudzenie platobných údajov z bankovej karty. V prípade, ak by ste vyplnili údaje a odoslali ich útočníkovi, tak by ich mohol zneužiť. Ak ste predsa len už vyplnili informácie z karty, tak obratom kontaktujte vašu banku, aby zablokovala kartu.
Faktúra vám môže prísť aj za iné neexistujúce služby
Podvody s operátormi nie sú ale jediné, s ktorými sa môžeme stretnúť. Jednému z ďalších členov skupiny HAKA prišla podobná správa s faktúrou, no za inú službu a od inej spoločnosti.
Neprehliadnite
„Teraz mi prišlo na mail, neobjednala som nič, neviete o čo ide?“, píše EVA, ktorej prišla faktúra do e-mailovej schránky.
Čo robiť, keď vám príde takáto faktúra?
Ak vám do e-mailovej schránky príde obdobná správa, vždy si v prvom rade skontrolujte, kto je jej odosielateľ. Nestačí sa ale pozrieť len na meno odosielateľa, skontrolovať je potrebné najmä fyzickú e-mailovú adresu. Dôvodom je, že meno je možné upraviť, no adresu nie. Ak ide o reálnu firmu, tak ju kontaktujte, že došlo pravdepodobne k omylu, no ak adresa odosielateľa vyzerá už na prvý pohľad podozrivo, tak správu jednoducho presuňte do spamu alebo ju odstráňte.
Aké majú spoločné znaky podvodné správy a e-maily?
Tento podvod spočíva v tom, že útočník rozošle veľké kvantum správ so žiadosťou o platbu za službu alebo tovar a čaká, kto sa chytí. V prípade, že službu reálne využívate, tak je pomerne vysoká šanca, že v domnienke, že vás kontaktoval jej skutočný poskytovateľ, ju aj uhradíte, ak „nevyčnieva“ zo štandardných poplatkov. Obzvlášť počas leta, kedy sme menej ostražití, na čo sa útočníci spoliehajú. Preto je vždy potrebné pozerať sa po tom, kto je reálny odosielateľ, aby ste omylom nezaplatili za niečo útočníkovi v domnienke, že platíte reálne za poskytnutú službu.
Komentáre