Francis Galton bol priekopníkom vedeckého pokroku, ale tiež založil rasistickú pseudovedu eugeniky

Otec meteorológie, objaviteľ odtlačkov prstov a zakladateľ teórie, ktorá sa stala základom pre ideológiu nacistického Nemecka.

Francis Galton bol zakladateľom eugeniky, teórie ktorá sa stala inšpiráciou pre nacistické Nemecko
Zdroj: Wikimedia

Francis Galton bol vedcom, ktorý založil teóriu eugeniky, teda cieleného kríženia ľudského druhu. Galton pevne veril, že negatívne vlastnosti sa môžu z populácie odstrániť tak, že „nevhodní“ ľudia budú odhováraní od toho, aby mali potomkov.

V 19. storočí sa táto teória rozmohla najmä v Spojených štátoch a viedla napríklad k rozšíreniu antikoncepcie, najmä pre nežiadúce rodiny. Teória eugeniky sa považuje za základ pre prísne sterilizačné zákony v 20. storočí. V roku 1927 totiž Najvyšší súd Spojených štátov rozhodol, že by štát mal právo vynútiť sterilizáciu osoby, ktorú považoval za nevhodnú pre splodenie potomka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za „nevhodnú“ osobu sa považoval človek s mentálnym postihnutím, ale aj hluchí, slepí, alebo tí s dedičnou chorobou. Častokrát však štát nútene sterilizoval aj menšiny, chudobných, alebo promiskuitné ženy. Podľa dostupných zdrojov bolo proti svojej vôli sterilizovaných viac ako 70-tisíc američanov. Zároveň sa teória eugeniky stala základom pre ideológiu nacistického Nemecka a holokaustu.

Meno Francis Galton sa dnes spája hlavne s týmito temnými obdobiami v histórii ľudstva, no okrem toho prispel svetu aj mnohými významnými a pozitívnymi objavmi. Galton sa napríklad považuje za otca meteorológie. Vo svojej knihe Meteorographica vydanej v roku 1863, po prvýkrát v histórii opísal počasie na kontinentálnej škále. Okrem toho pomohol pri vývoji nástrojov, ktoré by rôzne parametre počasia dokázali zmerať a aj zaznamenať. V roku 1875 publikoval aj prvú mapu počasia, ktorá sa objavila v anglických novinách.

Okrem prelomových objavov v oblasti meteorológie bol aj prvým, ktorý si všimol „kolektívny rozum“. Zúčastnil sa slávnosti, kde museli dedinčania uhádnuť hmotnosť vola. Tejto slávnosti sa zúčastnilo takmer 800 ľudí. Galton sa pozrel na ich odhady a nie je prekvapením, že takmer všetky boli nesprávne. Stredné odhady, rovnako ako aj priemer všetkých odhadov však boli takmer správne.

To ale nie je ani zďaleka všetko. Galton bol tiež prvým, ktorý si všimol jedinečnosť odtlačkov prstov a demonštroval, že podľa nich dokážeme identifikovať osobu na mieste činu.

Smerovanie ľudskej evolúcie

Čo sa týka najtemnejšieho Galtonovho objavu, eugeniky, tú popísal v jeho najznámejšom diele Dedičný génius (pozn. redakcie: Hereditiary Genius).

„Každá generácia má nesmiernu silu nad prirodzenými darmi budúcej generácie. Ak by ľudia strávili len zlomok času, ktorý venujú šľachteniu dobytka, na ľudskú rasu, akú galaxiu géniov by sme mohli vytvoriť!“ písal Galton vo svojej knihe.

Svoju prácu založil na Darwinovej teórii evolúcie, no hoci sa v tej dobe zdala byť rozumnou, Galton už začínal na chybných základoch. Vlastnosti ako inteligencia nie sú expresiou jedného génu a tým pádom sa inteligencia dieťaťa môže výrazne líšiť od inteligencie rodičov. Eugeniku si prisvojilo mnoho štátov, no až nacistický režim a genocída ľuďom otvorili oči a vtedy vyšlo najavo, aká je eugenika vo svojej podstate zlovestná.

Mnohé vedecké inštitúcie odstraňujú meno Francisa Galtona zo svojich budov, napríklad University College London. Táto univerzita sa vyjadrila, že jeho úloha zakladateľa eugeniky výrazne prevyšuje všetko dobro, ktoré za svoj život vykonal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre