FBI varuje pred novým spôsobom, ako zločinci dokážu nahrať do telefónu obete podvodnú aplikáciu. Používajú na to tento trik!

Zdá sa, že podvodníci objavili nový spôsob, ako infikovať smartfóny malvérom. Na toto si dávajte pozor.

FBI hacker
Zdroj: Worst Wanted z Pixabay, úprava Vosveteit.sk, Wikimedia

Kyberzločinci častokrát ukrývajú malvér do zdanlivo neškodných aplikácií, ktoré neskôr nahrajú od Obchodu Play. Americká FBI však 14. augusta upozornila na to, že po novom kyberzločinci nahrávajú škodlivý kód aj do betaverzií rôznych aplikácií.

Mnohé aplikácie ponúkajú možnosť stiahnuť si beta verziu, teda neoficiálnu verziu aplikácie, ktorá ponúka nové funkcie o niečo skôr. Cieľom beta verzie je otestovať implementovanú novinku pred oficiálnou publikáciou novej verzie. Beta verzie zároveň nie sú podrobené kontrole proti škodlivému obsahu.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako upozorňuje FBI, malvér v týchto aplikáciách dokáže získať prístup k bankovému účtu obete alebo rovno k celému smartfónu. Infikovaných aplikácií môže byť veľa, pričom podvodníci v tomto prípade zneužívajú názvy, ikony alebo popisy momentálne populárnych aplikácií. Vyšetrovatelia si však všimli aj to, že útočníci používajú phishing alebo romantické podvody, aby nadviazali kontakt s obeťou.

Romantické podvody sú typ podvodu, počas ktorého príslušník opačného pohlavia „náhodne“ osloví obeť na sociálnej sieti alebo inej platforme. Podvodník sa pokúša s obeťou nadviazať komunikáciu, pričom v určitom bode obeť nahovára na stiahnutie podvodnej aplikácie. Môže ísť napríklad o „bezpečnejšiu“ četovaciu platformu, ktorú falošný profil využíva častejšie. Po stiahnutí aplikácie však obeť dostane do zariadenia malvér.

Idú na to cez beta program

V tomto novom prípade však podvodníci presvedčia obeť, aby si stiahla beta verziu podvodnej aplikácie. Sľubujú jej, že zapojením sa do testovania aplikácie dostanú zaujímavé finančné odmeny. FBI vysvetľuje, že tentokrát podvodníci využívajú falošné aplikácie, hrajúce sa na trh s kryptomenami. Obeť si stiahne podvodnú aplikáciu a v domnienke, že investuje peniaze do kryptomien ich v skutočnosti posiela priamo kyberzločincom.

Ak ste si v poslednej dobe všimli rýchlejšie vybíjanie smartfónu alebo sa vám zariadenie spomalilo, ide o jeden z varovných signálov toho, že v zariadení môžete mať malvér. Dávajte si však pozor aj na vyskakovacie reklamy, ktoré sa vám začali ukazovať aj na miestach, kde sa predtým neukazovali.

Aj pri sťahovaní rôznych aplikácií z Obchodu Play sa odporúča zvýšená opatrnosť. Potenciálne nebezpečnú aplikáciu môžete spoznať napríklad cez povolenia. Ak si vyžaduje prístup k citlivým komponentom smartfónu, pričom by logicky nemala mať ku nim prístup, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Dobrým znakom je aj vysoký počet stiahnutí, no žiadne recenzie. Podvodníci môžu počet stiahnutí umelo nafúknuť, no nie vždy sa trápia s písaním recenzií. Spozornieť by ste však mali aj v prípade, ak aplikácia recenzie má, no tie sú výhradne pozitívne a všetky znejú rovnako. Podvodníci tiež častokrát neberú ohľad na gramatiku a v popise aplikácie nájdete bizarne znejúce vety alebo rovno gramatické chyby.

Určite si tiež dávajte pozor na nové „známosti“, hlavne ak vám po pár správach navrhujú stiahnuť si nejakú aplikáciu.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre