FBI upozorňuje na niekoľko tipov, ako byť v bezpečí na internete: Dodržiavate ich aj vy?!

Ako sa chrániť v priestore na internete aj mimo neho? Pozrite sa na tieto tipy, ktoré odporúča FBI ako základ bezpečnosti.

FBI hacker
Zdroj: Worst Wanted z Pixabay, úprava Vosveteit.sk, Wikimedia

Pri prehliadaní internetu ste pravdepodobne aj vy niekedy narazili na rôzne články, ktoré vás upozorňovali na bezpečnosť či obozretnosť. Bezpečnosť v online priestore je pritom prvoradá, nakoľko s novými technológiami prichádzajú aj nové možnosti toho, ako môžu útočníci zneužiť aj vaše údaje či ukradnúť vaše úspory. FBI pritom teraz prichádza hneď s niekoľkými tipmi na to, ako sa ochrániť v online priestore a dať si pozor na svoje dáta aj financie. Ak tieto body dodržiavate aj vy, minimalizujete riziko toho, že by vaše prehliadanie na internete nejaký útočník zneužil. Dávate si však pozor na všetky body? Pozrite sa na ne spolu s nami!

FBI prináša tipy, na čo si na internete dať pozor

Ochráňte svoje zariadenia aj dáta tým, že budete dodržovať nejaké zásady bezpečného prehliadania na internete a využívania technológií. Medzi tieto zásady patrí napríklad to, že budeme mať svoj systém vždy aktuálny a nebudeme využívať zastaralé verzie softvéru. Okrem toho by sme mali vsadiť aj na renomovaný antivírusový program, ktorý dá pozor na rôzne hrozby nielen na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalej by sme si mali vytvárať silné heslá, ktoré nebudeme využívať na viacerých platformách súčasne. Nezabudnite ich však pravidelne meniť, aby ste sa vyhli riziku ich zneužitia.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

FBI ďalej odporúča, aby sme neotvárali žiadne prílohy či odkazy v správach alebo e-mailoch, ak ich teda nepoznáme. Práve prostredníctvom takýchto príloh alebo odkazov sa šíri veľké množstvo malvérov, ktoré by sme si do zariadenia mohli priniesť. Na internete teda otvárajte skutočne len odkazy a prílohy, ktoré máte overené.

Pozor aj na to, kde svoje zariadenia pripájate

O nebezpečenstvách, ktoré so sebou verejné Wi-Fi siete prinášajú, ste možno počuli. Ak vám to situácia umožňuje, skúste sa skôr pripájať prostredníctvom vlastných mobilných dát. Pri využívanú verejnej Wi-Fi siete by ste sa však mali vyhnúť platobným transakciám či zadávaniu citlivých údajov do rôznych formulárov. Okrem otázky bezpečného využívania pripojenia by sme však mali myslieť aj na fyzické spôsoby pripojenia.

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

FBI totiž upozorňuje aj na USB porty či nabíjacie stanice na verejných miestach. Ide napríklad o stanice na letiskách, vlakových staniciach a podobne. Aj takéto pripojenia by sme podľa ich slov mali zvážiť a okrem pohybu na internete máme myslieť aj na to, kam svoje telefóny, počítače či inú elektroniku pripájame. Ak sa potrebujeme súrne nabiť na verejnom mieste, máme nosiť vlastný adaptér a kábel a radšej využiť voľnú zásuvku.

Aké sú ďalšie tipy pre bezpečný pohyb na internete?

Okrem týchto tipov, ktoré sme vám vyššie priniesli, FBI uvádza ako ochrániť svoje peniaze a údaje. Priniesli tak niekoľko bodov, ktoré by sme mali dodržiavať, ak chceme zostať v bezpečí a nestať sa terčom útočníkov. Nižšie sa na ne môžete pozrieť aj vy.

  • Preskúmajte e-mailovú adresu vo všetkej korešpondencii a preskúmajte adresy URL webových stránok. Podvodníci často napodobňujú legitímnu stránku alebo e-mailovú adresu pomocou malej variácie pravopisu. Alebo e-mail môže vyzerať, že prišiel od legitímnej spoločnosti, ale skutočná e-mailová adresa je podozrivá.
  • Neklikajte na odkaz v nevyžiadanej textovej správe alebo e-maile, ktorý vás žiada o aktualizáciu, kontrolu alebo overenie informácií o vašom účte. Ak máte obavy o stav svojho účtu, prejdite na webovú stránku spoločnosti a prihláste sa do svojho účtu alebo zavolajte na telefónne číslo uvedené na oficiálnej webovej stránke, aby ste zistili, či niečo skutočne vyžaduje vašu pozornosť.
  • Starostlivo si preštudujte všetky elektronické žiadosti o platbu alebo prevod finančných prostriedkov.
  • Buďte mimoriadne podozrievaví voči akejkoľvek správe, ktorá vyžaduje okamžitú akciu.
  • Uskutočňujte online nákupy kreditnou kartou, aby ste získali ďalšiu úroveň ochrany pred podvodmi.
  • Neposielajte peniaze žiadnej osobe, s ktorou sa stretnete online, ani neumožnite osobe, ktorú dobre nepoznáte, získať prístup k vášmu bankovému účtu, aby mohla previesť peniaze dovnútra alebo von.

Dodržiavate tieto body bezpečného pohybu na internete aj mimo online priestoru? A doplnili by ste ešte niečo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre