Experti na bezpečnosť odhaľujú, na aké kybernetické hrozby by sme sa mali pripraviť v tomto roku. Máme sa na čo „tešiť“!

ESET varuje pred 5 hrozbami, ktoré nás budú čakať v roku 2024. Predpovedá ich na základe ich nárastu v zahraničí.

hacker platobna karta.jpg
Zdroj: Melnikov Dmitriy / shutterstock.com a Valery Brozhinsky / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Celosvetovo úspešná slovenská IT firma ESET varuje v svojom blogu pred 5 kybernetickými hrozbami, ktoré nás v našom regióne čakajú v roku 2024. Nasvedčujú tomu celosvetové trendy.

Toto sú kybernetické hrozby, ktoré sú na vzostupe

Zneužitie ChatGPT

Zverejnenie ChatGPT v decembri 2022 spustilo lavínu nástrojov umelej inteligencie, ktoré začali v roku 2023 prichádzať na trh. Už sa to netýka iba nástrojov na generovanie textu, ale aj obrázkov, zvuku či videí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

ESET si myslí, že v roku 2024 sa tento trend ešte viac zrýchli a umelá inteligencia sa stane ústredným prvkom pri sociálnom inžinierstve. Sociálne inžinierstvo je v skratke spôsob, ako útočníci získajú od svojej obete dáta, či rovno peniaze nie násilným vlámaním do bezpečnostného systému, ale podlou manipuláciou človeka.

Okrem priamych spôsobov zneužitia umelej inteligencie sa v súvislosti s ňou objavujú aj nové phishingové útoky. Iba ESET v roku 2023 zablokoval viac, ako 650 000 pokusov o prístup k škodlivým doménam, ktoré v svojom názve imitovali ChatGPT alebo podobný nástroj umelej inteligencie.

Špehovacie vírusy

Špehovacie vírusy, alebo spyware, sú vírusy, ktoré zhromažďujú osobné údaje užívateľov a následne ich predávajú na čiernom trhu tretím stranám. Veľmi často sa jedná aj o heslá alebo platobné údaje.

ESET zaznamenal 89% nárast výskytu tohto druhu vírusu. Nachádza sa v rôznych aplikáciách, ktoré väčšinou nenájdeme v Obchode Play, ale voľne na internete. No netreba podceňovať ani Obchod Play, kde sa rovnako môže nachádzať. Takéto trojské kone často sľubujú bezplatnú verziu aplikácie, ktorá je inak platená.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Nechcené reklamy

Keď už sme pri tých aplikáciách zadarmo, ďalším spôsobom, ako na vás môžu podvodníci zarobiť, je tzv. adware. Adware je znovu, súčasťou balíčka aplikácie, ktorú si voľne stiahnete na internete. Jeho úlohou je bez vášho súhlasu zobrazovať vám čím viac reklamy. 

Tieto reklamy znovu môžu užívateľov viesť na nekalé stránky, čím dokážu z jedného užívateľa v svojom ekosystéme vyžmýkať čo najviac zisku.

Nezákonné pôžičky

SpyLoan je softvér, ktorý umožňuje ľuďom požičať si peniaze za vysoké úroky. Samo osebe to neznie nijak nekalo, avšak SpyLoan skombinuje poskytnutie pôžičky s kradnutím osobných údajov a ich predajom na čiernom trhu. Tieto údaje následne útočníci zneužijú na vyhrážanie sa neplatičom. SpyLoan nie je aktuálne na rozdiel od klasických bánk a legálnych nebankoviek regulovaný štátom.

podvod s bankovou kartou
Zdroj: fizkes / Shutterstock.com

O tomto type podvodu v našich končinách zatiaľ nepočujeme, ale vo svete ho už vidieť. ESET zaznamenal medziročný nárast SpyLoan útokov o 285%. Najčastejšie sa zatiaľ vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike, ako i juhovýchodnej Ázii.

Vydieračský softvér

Poslednou hrozbou na tomto zozname je tzv. ransomware. Jedná sa o jeden z najstarších typov vírusov. Útočníci sa násilne vlámu do zariadenia, alebo databázy, ktorú zablokujú a pýtajú od vlastníka výkupné za jej odblokovanie. Zvlášť nebezpečné to môže byť pre firmy, ktoré sú na svojich systémoch závislé a ručia za ich bezpečnosť.

Oproti roku 2022 vzrástol počet ransomware útokov takmer dvojnásobne. Vzrástla tiež priemerná suma, ktorú útočníci vyžadujú od svojich obetí.

Toľko k predpovediam ESET pre budúci rok. Firma okrem lokálnych predpovedí spracovala aj celosvetový vývoj za posledných 6 mesiacov. Na ten sme sa v redakcii do hĺbky zamerali v súvisiacom článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre