Existuje mimozemský život priamo v našej sústave? Tieto geologické štruktúry môžu pomôcť vedcom nájsť odpoveď

Zlomové štruktúry môžu vedcom pomôcť potvrdiť existenciu vody a života pod povrchom dvoch mesiacov v našej sústave.

titan
Zdroj: NASA/JPL/ASI/University of Arizona/University of Leicester

Dnes výskumníci predpokladajú, že pod povrchom niekoľkých mesiacov v našej Slnečnej sústave sa môže nachádzať oceán. Podľa niektorých teórií sa v tomto oceáne môžu nachádzať podobné podmienky, aké sa nachádzali v oceánoch Zeme, keď v nich vznikol prvý život pri hydrotermálnych ventiloch.  

Najznámejšími mesiacmi s podzemným oceánom sú Europa, Ganymédes alebo Enceladus. Výskumníci si však aj na povrchu iných mesiacov sústavy všimli charakteristické zlomy, ktoré vznikajú keď sa ich steny pohybujú popri sebe bokom. Podobný prípad môžeme pozorovať aj pri zlome San Andreas v Kalifornii.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z University of Hawai’ at Manoa sa na tieto geologické charakteristiky pozreli o niečo lepšie a v novej práci približujú, ako mohli vzniknúť na jednom z mesiacov Saturnu, Titáne a mesiaci Jupitera, Ganymédovi.  

“Zaujíma nás, ako podobné deformácie na ľadových mesiacoch vznikajú, pretože práve tieto typy procesov môžu viesť k výmene povrchových a podpovrchových materiálov. Zároveň je možné, že tieto procesy môžu vytvoriť podmienky vhodné pre vznik života,” tvrdí Liliane Burkhard, vedúca novej štúdie.  

Keď mesiace obiehajú okolo svojej planéty, v tomto prípade okolo Jupitera a Saturnu, gravitácia plynných obrov môže deformovať povrch mesiaca. Táto deformácia doslova “ťahá” povrch mesiaca a môže viesť k vytvoreniu zlomov, aké astronómovia pozorovali na povrchu týchto mesiacov. Vzdialenosť mesiacov od rodičovského telesa sa môže líšiť podľa toho, kde na obežnej dráhe sa objekt nachádza. S odlišnou vzdialenosťou sa líši aj stres, ktorým gravitácia vplýva na povrch mesiaca.  

Geologické štruktúry na povrchu mesiacov sa podobajú na tie pozemské

Titán sa vyznačuje extrémne nízkymi teplotami. Tie spôsobujú, že sa vodný ľad správa skôr ako hornina, teda môže praskať, lámať sa či inak deformovať. Dáta sondy Cassini vedcom naznačili, že desiatky kilometrov pod zamrznutým povrchom mesiaca môže existovať oceán. Titán je sám o sebe fascinujúcim kozmickým telesom. Ide o jediný mesiac v Slnečnej sústave, ktorý má svoju vlastnú hustú atmosféru a podporuje hydrologický cyklus podobný tomu nášmu. Namiesto vody však Titán má metánové oblaky, dážď a rieky či jazerá. Mesiac navštívi misia NASA Dragonfly, ktorá odštartuje v roku 2027 a k mesiacu priletí v roku 2034.  

Aj mesiac Ganymédes sa vyznačuje podobnými zlomovými štruktúrami ako Titán. Výskumníci však poukazujú na to, že orbita tohto mesiaca je príliš cirkulárna na to, aby mesiac prechádzal deformáciami spôsobenými slapovými silami. Výskumníci si však všimli tri éry geologickej aktivity – prehistorickú, strednú a najmladšiu.  

Výskum v tomto smere ukázal, že dávno mohla byť obežná dráha mesiaca Ganymédes viac eliptická a mesiac si v tom období prešiel stresom spôsobeným slapovými silami. Mladšie zlomové štruktúry ale poukazujú na iné procesy ako slapové sily. Výskumníci nemajú zatiaľ jasnú predstavu o tom, aké procesy mohli viesť ku vzniku týchto štruktúr. Ďalšie výskumy a vesmírne misie nám však môžu prezradiť viac o tom, ako tieto štruktúry vznikli.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre