Existovala už dosková tektonika, keď sa na Zemi prvýkrát vytvoril život?

V rámci výskumu sa vedci pozreli viac ako 4-miliardy rokov dozadu a pokúšali sa zistiť, či platňová tektonika existovala, keď vznikol život na planéte.

zemske jadro
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Pod platňovou tektonikou rozumieme dynamické procesy, ktoré neustále menia tvár našej planéty. Sú zodpovedné za vznik pohorí, oceánov, ale aj za sopečnú činnosť, ktorá na planéte prebieha. Výraznou časťou platňovej tektoniky je pohyb tektonických platní.

Pohyb tektonických platní ovplyvňoval pohyb kontinentov. Príkladom sú superkontinenty Gondwana a Pangea, ktoré vznikli práve pohybom tektonických platní. Viacerí experti sa domnievajú, že aj v budúcnosti vznikne na Zemi ďalší superkontinent.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj napriek všetkému čo o platňovej tektonike vieme, ostáva pre vedcov obrovskou záhadou. Jednou z otázok, ktorú si kladú je, ako vyzerala platňová tektonika v dávnej minulosti Zeme. V rámci nového výskumu sa vedci z University of Rochester pokúsili zistiť, ako vyzeral tento proces v čase, keď vznikal na planéte prvý život a či vôbec existoval. Ako vysvetľujú autori štúdie, moderná platňová tektonika je dôvod, prečo dnes život na Zemi vôbec existuje.

„Pozrieť sa lepšie na geodynamiku a litologickú diverzitu planéty nám môže viac prezradiť o tom, ako život na planéte po prvýkrát vznikol,“ tvrdí jeden z autorov štúdie, Wriju Chowdhury.

V rámci výskumu vedci zistili, že platňová tektonika mohla existovať už pred 4.2-miliardami rokov, keď sa život na planéte začal formovať. Vedci vyzdvihujú dôležitosť tektonických platní na Zemi. Ide o jedinú planétu v Slnečnej sústave, ktorá má mobilnú vrchnú časť kôry. Tá v cyklickom procese zaniká a opäť vzniká.

Vedci sa však domnievajú, že platňová tektonika pomáha mixovať magmu a vytvárať špecifické chemické zloženia na základe toho, aké horniny a minerály sa nachádzali v oblasti, kde kôra zanikla. V rámci výskumu preto analyzovali zirkóny, drobné kryštáliky, ktoré slúžia ako excelentné časové kapsule. Najprv vedci zirkón datujú a následne skúmajú jeho kompozíciu. Počas výskumu pracovali so zirkónmi starými 3,8 až 4,2-miliárdy rokov.

Tektonika ako podmienka pre život

Zirkóny autorom výskumu poskytli informácie, ktoré im umožnili vytvoriť modely rozličných tektonických scenárov. Podarilo sa im však opísať nielen vlastnosti samotných zirkónov, ale aj magmy, z ktorej nakoniec vznikli.

„Magma je pre náš výskum oveľa užitočnejšia, pretože sa nachádza bližšie pri zdroji, v tomto prípade tektonických procesoch, počas ktorých vznikla. V našej štúdii sme opísali obsah izotopov kremíka a kyslíka v zirkónoch a následne toto zloženie spojili s typom magmy, v ktorej mohli vzniknúť,“ vysvetľuje Chowdhury.

Štúdia ale neurčila, či život existoval, keď sa platňová tektonika začala. Ako vysvetľujú autori, tektonika ani život zatiaľ nemajú presne stanovený dátum vzniku. V rámci výskumu však potvrdili, že tektonika existovala už pred 4,2-miliardami rokov, teda v predpokladanej dobe vzniku života.

Tento proces je dôvodom, prečo má naša planéta mierne podmienky a je vhodná pre život. Autori štúdie vysvetľujú, že ich zistenia by nám mohli pomôcť pátrať po obývateľných svetoch za hranicami Slnečnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre