Za hranicami sústavy existujú planéty, kde sa den a noc nestrieda: Môže práve na nich existovať život?
Planéty s viazanou rotáciou sú vo vesmíre pomerne rozšírené, no dodnes sme ich považovali za nehostinné svety.
Ak sa pozriete na náš Mesiac, môžete si všimnúť, že len jedna jeho strana je ku nám otočená. Ide o prípad viazanej rotácie a stretnúť sa s ňou môžeme aj za hranicami našej sústavy.
Astronómovia objavili už množstvo planét, ktoré sú jednou stranou vždy otočené ku hviezde, okolo ktorej obiehajú. Znamená to, že na jednej pologuli má planéta večný deň, zatiaľ čo druhá pologuľa je zahalená vo večnej tme. Podobné planéty však majú oblasť, ktorú vedci označujú ako „terminátor“. Ide o prstenec okolo povrchu planéty, ktorý delí na dennú a nočnú stranu planéty. Prakticky ide o oblasť večného súmraku, vysvetľujú vedci z University of California, Irvine.
V prípade podobných planét vieme, že ani denná, ani tá nočná strana nie sú najvhodnejšími miestami pre život. V rámci novej štúdie však vedci diskutujú, že zóna medzi nimi by mohla mať pre život priaznivé podmienky.
„Ak chceme nájsť planétu vhodnú pre život, potom potrebujeme ideálnu teplotu na to, aby mohla na jej povrchu existovať voda,“ tvrdí Ana Lobo, vedúca novej štúdie.
Denná strana môže mať teploty, ktoré by človek nedokázal vydržať, zatiaľ čo na nočnej strane by existovali oblasti pokryté ľadovcami. Výskumníci sa ale v rámci novej štúdie zamýšľali nad tým, ako by vyzerala prechodná zóna medzi týmito dvoma extrémami. Na pochopenie terminátor zóny preto použili klimatický model, pomocou ktorého bežne vedci modelujú klímu našej planéty.
Prijateľné podmienky pre život
Pre tento prípad však autori štúdie model trošku upravili, napríklad spomalením rotácie planéty. Model priniesol výsledky a je to pravdepodobne po prvýkrát, čo sa podarilo potvrdiť existenciu mierneho regiónu na týchto extrémnych planétach. V predchádzajúcich výskumoch sa vedci zameriavali hlavne na exoplanéty pokryté vodou, ktoré vnímali ako najvhodnejších kandidátov pre objavenie obývateľnej planéty.
Neprehliadni
Autori nového výskumu však tvrdia, že do zoznamu potenciálne obývateľných svetov by sme mali zaradiť aj tie planéty, ktoré majú terminátor zónu.
„Pokúšame sa preniesť pozornosť aj na iné svety, ktoré sú z hľadiska vody trošku obmedzenejšie. Oceány na takýchto planétach síce nenájdeme, no mohli by sa tam nachádzať iné malé vodné telesá, napríklad rieky či jazerá. V oblastiach večného súmraku by sme mohli nájsť aj celkom pohodlné podmienky pre život,“ vysvetľuje Lobo.
Obývateľným by však bol len špecifický typ planét s viazanou rotáciou. Ak planétu pokrýva prevažne voda, tá by sa na dennej strane odparila a celú planétu by pokryla hustou vrstvou pary. Ak sa však planéta skladá z pevniny, potom by tento jav nemusel nastať. Charakterizovaním terminátor zóny výskumníci otvárajú dvere k pátraniu po živote a obývateľných planétach v našej sústave. Ako hovoria autori, ak žije potenciálna civilizácia v takejto zóne, potom by sa jej biologické stopy nachádzali len v určitej časti atmosféry.
Ak toto budú astronómovia brať do úvahy, potom by sme mohli zvýšiť naše šance na objavenie života za hranicami Zeme.
Komentáre