Existovala na Zemi inteligentná civilizácia ešte pred nami? Táto štúdia si berie inšpiráciu zo známeho sci-fi seriálu

Vedci z University of Cambridge sa zamýšľajú nad tým, či by bolo možné nájsť stopy dávnej vyspelej civilizácie pod našimi nohami.

Existovala vyspelá civilizácia ešte pred nami?
Zdroj: YouTube (Doctor Who)

Zem je momentálne jedinou planétou, o ktorej vieme, že dokáže podporovať život. Na tomto základe a populárnom sci-fi seriály, sa zakladá aj štúdia publikovaná v roku 2018. Tá sa pýta, či mohol inteligentný život existovať na Zemi ešte pred ľuďmi.

Vedci z University of Cambridge si zobrali inšpiráciu zo známeho seriálu Doctor Who, v ktorom na Zemi kedysi dávno existovali takzvaní Siluriáni. Išlo o technologicky vyspelú rasu humanoidných jašterov. Vo svojej vedeckej práci vedci netvrdia, že takáto civilizácia na Zemi kedysi dávno žila, ale či by mohlo byť teoreticky možné nájsť stopy jej existencie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej práci píšu, že pátranie po živote za hranicami našej planéty je jednou z hlavných oblastí astrobiológie a vedci často hľadajú život, ktorý by sa podobal na najextrémnejšie formy baktérií na Zemi. My ľudia sme ako industriálna civilizácia existovali približne 300 rokov (pozn. redakcie: Od začiatku masovej produkcie). Autori práce tvrdia, že je to len zlomok času čo sme existovali ako živočíšny druh a nepatrná chvíľka v porovnaní s časovým úsekom existencie komplexných organizmov na planéte.

„Komplexný život existoval na Zemi už dlho predtým, ako vznikli naši prví predkovia. My ako technologická civilizácia existujeme len krátku dobu a je možné, že inteligencia mohla vzniknúť už v minulosti,“ píšu autori v práci.

Pátranie po živote je široký pojem. Jedna skupina vedcov hľadá stopy mikroskopického života, zatiaľ čo druhá pátra po stopách inteligentného života. Vo väčšine prípadov vedci predpokladajú, že inteligentný život znamená určitú formu civilizácie a tá zas znamená vývoj priemyslu. Ľudstvo síce ako industriálna civilizácia existuje relatívne krátku dobu, no už teraz sme zanechali na planéte stopy, ktoré nezmiznú po dlhú dobu.

Sú ľudia prvou civilizáciou na Zemi?

Zaujímavý problém nastáva, ak sa pozrieme do ďalekej budúcnosti. Autori štúdie predpokladajú, že čím dlhšie existuje určitá civilizácia, tým menšiu stopu po sebe zanechá.

„Čím dlhšie dokáže určitá civilizácia prežiť, tým udržateľnejšie musia jej praktiky byť, aby dokázala ďalej existovať. Čím viac v súlade s prírodou daná civilizácia exituje, tým menšiu stopu po sebe zanechá,“ vysvetľujú autori.

Ak by na našej planéte existoval inteligentný život ešte pred nami, je možné že by po sebe zanechali stopy. Autori vo svojej práci tvrdia, že niektoré stopy by sa nedali rozlíšiť od prirodzene sa vyskytujúcich prírodných javov, zatiaľ čo druhé by boli ako „päsť na oko“. Prezradiť by ich mohli syntetické molekuly, plasty a možno aj rádioaktivita, ak prvú inteligentnú civilizáciu ukončila jadrová katastrofa.

Autori štúdie ale na záver dodávajú, že silno pochybujú o existencii industriálnej civilizácie, ktorá by žila ešte pred nami. To, či niekedy dávno bola Zem domovom inej civilizácie nemožno v tomto momente ani potvrdiť a ani vyvrátiť. Odpoveď sa nachádza pod našimi nohami. Ukrytá vo vrstvách sedimentu, ktoré rozprávajú príbeh o tom, čo sa udialo pred miliardami rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre