Spravodajstvo

EÚ bude vyšetrovať sociálnu sieť X, za ktorou stojí Elon Muk. Spoločnosti hrozí mastná pokuta

Európska komisia začala formálne konanie proti sociálnej sieti X (po starom Twitter) za možné porušenie Aktu o digitálnych službách.

Európska komisia začala formálne konanie s cieľom zistiť, či sociálna sieť X (po starom Twitter) porušila Akt o digitálnych službách, ktorý prišiel do platnosti v auguste tohto roka. Vyšetrovať chce oblasti risk manažmentu, moderovania obsahu, negatívnych vzorov správania, transparentnosti u reklám a prístupu k dátam. Informovala o tom na svojom webe.

Akt o digitálnych službách je súbor regulácií, ktorými Európska Únia zaväzuje online platformy a vyhľadávače. Regulácie sa sprísňujú spolu s veľkosťou online platformy. Najprísnejšie opatrenia sa týkajú online platforiem, ktoré využíva mesačne viac ako 45 miliónov obyvateľov Európskej Únie, čo predstavuje 10% celkovej populácie EÚ. Zahŕňa povinnosti, ako nahlasovanie trestnej činnosti, alebo moderovanie nezákonného, dezinformačného či nenávistný obsah. Aktu o digitálnych službách sa do hĺbky venujeme v tomto článku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S čím konkrétne má Európska komisia problém?

Európska komisia sa bude zaoberať sieťou X za možné nedodržanie povinnosti bojovať proti šíreniu nezákonného obsahu, najmä v súvislosti s vyhodnocovaním rizika a opatreniami na zmiernenie tohto obsahu. Problémom by mohla byť tiež absencia mechanizmu pre nahlasovanie nezákonného obsahu.

Druhým problémom, na ktorý sa odvoláva, je efektivita opatrení prijatých na boj proti manipulácii s informáciami na platforme. Odvoláva sa na efektivitu tzv. Community Notes, teda systém komunitného moderovania siete X. Problémom majú byť tiež riziká pri občianskom diskurze a volebnom procese.

Treťou vadou, na ktorú si Európska komisia posvieti, sú nedostatočné opatrenia, ktoré spoločnosť X prijala na zvýšenie transparentnosti svojej platformy. Vyšetrovanie sa bude týkať podozrení na nedostatky v poskytovaní prístupu výskumníkom k verejne prístupným údajom siete X.

Posledná vec, s ktorou má Európska komisia so sieťou X problém, je užívateľské rozhranie verified odznaku za predplatné, ktoré evokuje autenticitu účtov, ktoré v skutočnosti nie sú tými, za ktoré sa vydávajú, ale majú iba zaplatené predplatné.

Aký je ďalší postup?

Po formálnom otvorení procesu bude Európska komisia naďalej zbierať dôkazy a pýtať si od siete dodatočné informácie. Otvorenie formálneho procesu umožňuje Európskej komisii hlbšie vynucovať svoje opatrenia.

Ako dlho má proces medzi Európskou komisiou a spoločnosťou X trvať, nie je známe. Európska komisia uvádza že to závisí od niekoľkých faktorov, ako komplexnosť prípadu, rozsah, v akom bude X s EÚ spolupracovať a uplatňovanie práva na obhajobu. Európska komisia taktiež uvádza, že započatie formálneho konania automaticky neurčuje jeho výsledok.

V prípade vyústenia tohto procesu do právoplatného uznania porušenia Aktu o digitálnych službách môže Európska Únia udeliť sieti X pokutu až do výšky 6% jej celosvetového obratu.

Konflikt sa môže vyriešiť aj po dobrom, ak spoločnosť X sľúbi, že napraví veci, ktoré sú predmetom konania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close