Veľké online platformy čaká „zemetrasenie“. Apple, Facebook, Google a ďalší sa budú musieť prispôsobiť novej legislatíve

Európsky parlament prijal Akt o digitálnych službách a Akt o digitálnych trhoch. Ide o komplexný súbor pravidiel pre veľké online platformy.

Europska unia a velke online platformy facebook apple google_2
Zdroj: similarpng.com, Vosveteit.sk

Ešte začiatkom januára tohto roka sme upozorňovali na to, že Európsky parlament urobil ďalší krok k tomu, aby odsúhlasil pripravovanú legislatívu – Akt o digitálnych službách a Akt o digitálnych trhoch. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o komplexný súbor pravidiel pre veľké online platformy, od ktorých sme všetci závislí v našom každodennom živote.

Európsky parlament prijal legislatívu, ktorá zmení fungovanie online priestoru

Európska únia najnovšie prostredníctvom svojich stránok informuje, že došlo k prijatiu legislatívy na úrovni Európskeho parlamentu, na ktorej Európska komisia pracovala už od roku 2020. Teraz bude musieť legislatívu formálne prijať Rada Európskej únie. Očakáva sa ale, že pôjde len o formalitu. Následne na jeseň tohto roka, by legislatíva mohla byť už účinnou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Európsky parlament prijal globálne prvenstvo: Silnú, ambicióznu reguláciu online platforiem. Zákon o digitálnych službách umožňuje ochranu práv používateľov online. Zákon o digitálnych trhoch vytvára spravodlivé, otvorené online trhy. Napríklad nezákonné nenávistné prejavy možno riešiť aj online. A produkty zakúpené online musia byť bezpečné. Veľké platformy sa budú musieť zdržať presadzovania svojich vlastných záujmov, zdieľať svoje údaje s inými podnikmi, umožniť viac obchodov s aplikáciami. Pretože veľkosť podniku znamená aj zodpovednosť: veľké platformy určité veci budú musieť robiť a určité zas nebudú smieť,“ uviedla Margrethe Vestagerová.

„Boli príliš veľkí, aby brali ohľad na iných“

Jednou z častých výčitiek platforiem, ktoré voláme ako Big Tech, bolo, že sú až príliš veľké na to, aby brali ohľady na druhých. Rovnako boli označované aj ako „strážcovia brány“. Pod týmto pojmom si môžete predstaviť, že platformy boli natoľko uzavreté, že prakticky rozhodovali o tom, koho pustia na platformu a koho nie. V súvislosti s touto témou sa spomínal najmä americký Apple, ktorý bráni inštalácii aplikácií z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod s aplikáciami App Store.

„Veľké platformy boli až príliš veľké na to, aby brali ohľad na druhých,“ uviedol komisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Z novej legislatívy budú ťažiť nielen menšie firmy, ale aj používatelia

Rovnako treba uviesť, že potom, ako nadobudnú nové zákony účinnosť, tak veľkým platformám bude zakázané neprimerane propagovať ich vlastné produkty a služby na svojich platformách na úkor konkurencie. Menšie podniky sa vďaka tomu pravdepodobne zviditeľnia. V súvislosti s mobilnými aplikáciami, veľké platformy budú musieť povoliť inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán. Rovnako používateľom bude musieť byť povolené odstrániť predinštalovaný softvér z ich zariadení. Jednou z ďalších významných zmien bude i zákaz vyžadovania od vývojárov aplikácií, aby používali určité služby, ktoré poskytuje strážca brány, ako napríklad platobné systémy, aby sa ich softvér objavil v obchode s aplikáciami správcu brány.

Platformám, ktoré nebudú dodržovať novú legislatívu, bude hroziť astronomická pokuta a to až do výšky 5 percent celkového celosvetového obratu spoločnosti. Únia týmto krokom chce predísť podobným situáciám, aká nastala v Holandsku, kedy Apple namiesto toho, aby dodržoval legislatívu umožňujúcu vývojárom využívať konkurenčné platobné systémy v aplikáciách, tak sa rozhodol radšej platiť 5,5 milióna dolárov týždenne niekoľko mesiacov.

Nateraz sa zdá, že Únia klepla veľkým platformám po prstoch a čoskoro by mohlo odzvoniť neetickému správaniu veľkých platforiem, či nekalým praktikám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre