ESA mení spôsob, akým sa pozeráme na Mars: Mapa vody ponúka pohľad do minulosti planéty

Vedci vytvorili mapu minerálov vznikajúcich pomocou vodných reakcií a výsledok bol obrovským prekvapením.

Mars Mapa vody
Zdroj: ESA

To že Mars vyzeral kedysi úplne inak je už všeobecne akceptovanou vedeckou teóriou. Pred niekoľkými miliardami rokov mala planéta oveľa hustejšiu atmosféru a s najväčšou pravdepodobnosťou aj vodu v podobe jazier, riek a potenciálne aj oceánu.

Vedci objavili na červenej planéte stopy vody a nová mapa vydaná pod Európskou vesmírnou agentúrou by mohla zmeniť spôsob akým o planéte vedci uvažujú a zároveň pomôcť vybrať vhodné pristávacie miesto pre budúce misie s ľudskou posádkou. Na mape vody možno vidieť rozloženie minerálnych depozitov, presnejšie tých, ktoré boli v minulosti chemicky zmenené činnosťou vody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci mapu prácne vytvárali na základe dát za posledných 10 rokov, ktoré zachytili sondy Mars Express a Mars Reconnaissance Orbiter. Prekvapením pre vedcov bolo množstvo minerálov na planéte. Pred desiatimi rokmi poznali len tisíc výbežkov, ktoré považovali za zaujímavé geologické zvláštnosti. Nová mapa však ukazuje, že v najstarších častiach planéty sa nachádza niekoľko stoviek tisíc podobných oblastí.

Európska vesmírna agentúra vytvorila mapu vody na Marse
Zdroj: ESA

Íl na Zemi vzniká interakciou vody a hornín, pričom odlišné podmienky vedú ku vzniku odlišných druhov ílu. Napríklad smektit alebo vermikulit vzniká keď relatívne malé množstvo vody reaguje s horninou. V tomto prípade si minerál zachováva rovnaké chemické prvky ako pôvodné vulkanické horniny, v prípade týchto dvoch minerálov ide o železo a horčík. Ak s horninou reaguje väčšie množstvo vody, môže vzniknúť napríklad kaolín, bohatý na hliník.

Ako sa Mars zmenil?

Nová mapa vody na Marse drasticky mení spôsob, akým sa vedci pozerajú na históriu planéty. Pred niekoľkými rokmi objavili len obmedzené množstvo minerálov. Na základe toho vznikali teórie že aj ak sa voda na povrchu planéty niekedy nachádzala, mohla existovať len v obmedzenom množstve. S explóziou nových nálezov sa však utvrdzujú vedci v tom, že voda takmer určite hrala pri geologických procesoch planéty významnú úlohu.

Vedci opäť potvrdzujú teóriu o existencii vody na červenej planéte, ale otázky stále ostávajú. Tou hlavnou je, či sa voda nachádzala na Marse trvalo alebo sa objavovala v kratších a intenzívnych obdobiach. Nová mapa síce túto záhadu nerieši, no ponúka nástroje, ktoré vedcom pomôžu.

Európska vesmírna agentúra vytvorila mapu vody na Marse
Zdroj: ESA

„Evolúcia planéty, ktorá prešla z vodného sveta na pustý nie je až taká priamočiara, ako sme si mysleli. Aj tento objav hovorí, že voda nezmizla z planéty cez noc. Zároveň zisťujeme, že ak si odmyslíme biologické procesy Zeme, Mars vykazuje mineralogickú diverzitu podobne ako naša planéta,“ vysvetľuje John Carter z Istitut d’Astrophysique Spatiale.

Zistiť, kde sa minerály nachádzajú bolo prvým krokom štúdie. Tým ďalším bolo zistiť, aké minerály sa na Marse nachádzajú a v akých množstvách. V rámci štúdie vedci objavili región Oxia Planum, ktorý je bohatý na ílovité materiály. Našli v ňom stopy smektitu a vermikulitu. Na základe toho sa pokúsia poodhaliť aké podnebie mohla mať planéta v dobe, kedy sa na nej nachádzala voda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre