E-cigarety či vapy nie sú o moc lepšie ako cigarety: Ochorenie EVALI je na vzostupe a postihuje hlavne mladých!

Elektronické cigarety či vapy, sa dlhú dobu považovali za zdravšiu alternatívu ako tradičné fajčenie. Nie je to však úplne pravda.

E-cigarety nie sú zdravšie ako fajčenie
Zdroj: Unsplash (Nik Demidko), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Elektronické cigarety sú populárne hlavne v komunite mladých ľudí, ktorí si tým nahrádzajú fajčenie tradičných cigariet. Niektorí fajčiari dokonca hľadajú v elektronických náhradách spôsob, ako so svojim zlozvykom prestať.

Seknúť s cigaretami nie je podľa lekárov zlý krok a mnohí tieto snahy dokonca podporujú. Elektronické cigarety si na trhu pomerne dlho držali miesto ako „zdravšia náhrada cigariet“, no ako naznačujú nové výskumy, nemusí to tak úplne byť pravda, informuje portál UNC Health. Len nedávno sa elektronické cigarety a takzvané „vapy“ začali spájať s ochorením EVALI (pozn. redakcie: E-cigarette or Vaping Product Use-associated Lung Injury).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto ochorenie postihuje hlavne mladých ľudí a v roku 2019 ho americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu ochorení, CDC, označilo za epidémiu.

„Vo svojej podstate je ochorenie EVALI niečo, čo postihuje hlavne pľúca. Zároveň vedie k výraznému počtu hospitalizácií a smrtí v populácii relatívne mladých a zdravých ľudí,“ vysvetľuje Meghan Rebuli, z UNC School of Medicine.

Epidémia ochorenia EVALI je spôsobená slabo regulovaným a rýchlo sa vyvíjajúcim trhom elektronických cigariet a vapovacích produktov. Autori štúdie preto volajú po ďalších výskumoch alebo reakcie zo strany vládnych agentúr. Rebuli pred mesiacom, v decembri 2022 vydala správu, v ktorej prináša aj názor pľúcnych lekárov, epidemiológov a toxikológov.

V správe sa píše, že EVALI je akútne respiračné ochorenie, ktoré nemá typické symptómy. Môže sa ale prejaviť kašľom, dýchavičnosťou, bolesťou v hrudníku či vykašliavaním krvi. Pacienti môžu pociťovať aj problémy s tráviacim traktom, horúčku, únavu alebo rapídnym poklesom váhy.

„Symptómy sa vyvinú za niekoľko dní alebo týždňov po tom, ako pacient začne používať elektronické cigarety či iné podobné zariadenia,“ tvrdí Rebuli.

Samotné ochorenie môže byť pre lekárov oriešok. Symptómy sú totiž podobné ako celá rada iných respiračných ochorení vrátane COVID-19. Na správnu diagnózu ochorenia sa vyžaduje obšírnejší prístup. Pacient musí mať históriu užívania elektronických cigariet a musí podstúpiť röntgenové alebo CT vyšetrenie. Zároveň sa musia vylúčiť iné pľúcne infekcie či ochorenia. Najjednoduchším spôsobom diagnostikovania pacienta trpiaceho EVALI, je pozorovanie.

E-cigarety nie sú zdravšie ako fajčenie
Zdroj: UNC Health

Neznáme dlhodobé symptómy E-cigariet

Keď centrum CDC vyhlásilo v roku 2019 epidémiu EVALI, vo výskume sa rozhodli zistiť, čo pacienti cez e-cigarety alebo vapy do seba vdychovali. Najčastejšie sa objavoval acetát vitamínu E a tetrahydrocannabinol, čo je psychoaktívna látka v marihuane.

„Vitamín E sa môže požívať ako doplnok stravy a nájdeme ho v mnohých zdravých jedlách, ale aj kozmetických produktoch. Považujeme ho za bezpečný pre kožu či požitie, no jeho vdychovanie môže pľúca poškodiť,“ vysvetľuje správa.

CDC predpokladalo, že za EVALI ochorenie môže vitamín E, no choroba sa vyskytovala aj v pacientoch, ktorí užívali produkty bez tejto látky. Lekári po celom svete otvorene priznávajú, že okrem EVALI nepoznajú dlhodobé účinky fajčenia elektronických náhrad. Aj tým však chcú zlepšiť zdravie verejnosti.

„Musíme mať dostatočné množstvo vedeckých dôkazov na to, aby sme mohli urobiť informované rozhodnutie, je však na každom rozhodnúť sa, či bude užívať produkt, ktorý mu môže uškodiť,“ hovorí Rebuli.

Trh elektronických cigariet a vapov sa slabo reguluje, čo by sa malo podľa Rebuli zmeniť čo najrýchlejšie. Tieto elektronické produkty obľubuje hlavne mládež, ktorú choroba EVALI najčastejšie postihuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre