Veda a výskum

Istej skupine ľudí sa čuch po COVID-19 nikdy nevrátil: Vedci konečne vedia, prečo je to tak

Istá skupina ľudí mala symptómy ako strata čuchu, únava či dýchavičnosť aj mesiace po prekonaní choroby.

Jedným z príznakov ochorenia COVID-19 je aj strata čuchu, ktorá sa niektorým pacientom nemusí vrátiť. Vedci z inštitútu Duke Health zisťovali, prečo to tak je.

Vo svojej novej štúdii publikovanej 21. decembra vysvetľujú, že strata čuchu aj po skončení ochorenia je prepojená s prebiehajúcim imunitným zásahom na čuchové bunky a tento útok znižuje ich počet. Štúdia pomáha vysvetliť problém toho, prečo sa niektorým ľuďom nevrátil čuch v plnej forme aj po prekonaní ochorenia. Tento problém postihol milióny ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie je to však len strata čuchu, čo trápi ľudí po ochorení COVID-19. Niektorí ľudia hlásili aj pretrvávajúcu únavu, dýchavičnosť či problémy s koncentráciou. Autori výskumu vysvetlili, že aj za tieto symptómy môžu rovnaké mechanizmy.

„Našťastie sa väčšine ľudí vráti čuch najneskôr do dvoch týždňov od akútnej fázy ochorenia. Niektorým sa ale čuch nevráti a je potrebné pochopiť, prečo to tak je. Určitá skupina ľudí má problémy s čuchom aj mesiace po prekonaní ochorenia,“ vysvetľuje Bradley Goldstein, jeden z autorov štúdie.

Počas výskumu si všimli, že sa t-lymfocyty infiltrovali do nosného tkaniva, kde môžeme nájsť čuchové bunky. T-lymfocyty sú typy leukocitu, ktoré sú hlavnou regulačnou bunkou špecifickej imunity. S výskytom t-lymfocytov sa objavuje aj zápal aj napriek tomu, že sa v tele vírus SARS-CoV-2 nenachádza. Prebiehajúci zápal poškodzuje čuchové bunky a niektoré z nich aj odumierajú.

Navrátenie čuchu

Keďže už majú vedci predstavu o tom čo sa deje, ďalším krokom bude pochopiť to, aké regióny ostanú poškodené a aké typy buniek sú do procesu zapojené. Až potom bude možné hovoriť o nejakej forme liečby. Výskumníci však majú vysoké nádeje. Zdá sa, že niektoré čuchové bunky sa dokážu opraviť aj po dlhej dobe poškodzovania zo strany imunitného systému.

„Dúfame, že sa nám podarí upraviť imunitnú odozvu tela alebo opraviť procesy v nose, ktoré by aspoň čiastočne dokázali pacientom aspoň čiastočne navrátiť čuch,“ tvrdí Goldstein.

Zároveň dodáva, že on a jeho tím usilovne pracujú na spôsobe ako bojovať s imunitnou odozvou tela po ochorení COVID-19. Ako sme však spomínali, medzi dlhodobé symptómy po ochorení nepatrí len len strata čuchu. Patrí medzi ne aj únava, dýchavičnosť, či problémy so sústredením a ďalšie symptómy, ktoré znepríjemňujú život tým, ktorí si ochorením prešli. Goldsteinov výskum by mohol priniesť viac informácií aj o týchto pretrvávajúcich symptómoch a pomôcť nájsť na ne riešenie.

Štúdia zo začiatku novembra 2022 varovala aj o tom, že COVID-19 môže spustiť aj závažné neurodegeneratívne ochorenia ako napríklad Parkinsonova choroba. Podľa nej totiž ochorenie spúšťa v mozgu rovnakú zápalovú reakciu ako Alzheimerova či Parkinsonova choroba alebo iné formy demencie. Táto štúdia však priniesla aj možné riešenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close