Ľudia veriaci v konšpirácie majú chybnú predstavu o tom, čo spôsobuje rakovinu, ukazuje štúdia

Vysoké percento ľudí má slabé alebo chybné vedomosti o faktoroch, ktoré prispievajú ku vzniku rakoviny.

Slabé povedomie o príčine rakoviny vedie k zlým životným rozhodnutiam, varuje štúdia
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Určitá skupina ľudí dokáže uveriť rôznym konšpiračným teóriám, napríklad o tajných spoločenstvách snažiacich sa nastoliť nový svetový poriadok alebo o škodlivosti očkovania proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobilo svetovú pandémiu. Rovnaká skupina ľudí podľa nového výskumu dokáže ľahšie spochybniť to, ako rakovina skutočne vzniká.

Štúdiu publikovali vo vedeckom časopise the BMJ 21. decembra a v nej autori popisujú všetky faktory prispievajúce k problémom poznať skutočné dôvody, ktoré stoja za vývojom rakoviny. Ide o vážne ochorenie, ktoré postihuje celý svet, no do určitej miery sa mu dá zabrániť správnym životným štýlom, či inými preventívnymi opatreniami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak však ľudia veria v rôzne mýtické príčiny rakoviny, potom sa odmietajú proti ochoreniu dostatočne chrániť. Doteraz ale neexistovali relevantné dáta, ktoré by vedcom prezradili do akej miery sú rôzne povery o rakovine v spoločnosti rozšírené.

Autori novej štúdie sa preto rozhodli vykonať prieskum na niekoľkých populárnych diskusných platformách. Tento prieskum začali ešte v marci tohto roku. Na začiatok získali všeobecné informácie o dobrovoľníkoch, ich pohlavie, vek, rodná krajina, vzdelanie alebo či majú prácu, ktorá sa do nejakej miery viaže so zdravotníctvom.

Následne sa pýtali otázky relevantné k štúdii. Od účastníkov prieskumu chceli vedieť ich všeobecný životný štýl, návyky, zlozvyky ako napríklad fajčenie alebo konzumácia alkoholu. Ďalej zisťovali, či dobrovoľníci veria v najznámejšie konšpiračné teórie, napríklad teóriu o plochej Zemi alebo reptiliánoch – rase jašterích ľudí, ktorí údajne riadia svetové vlády. Následne zisťovali čo vedia o rakovine, napríklad ako vzniká a či dobrovoľníci veria v rôzne mýty o tomto ochorení.

Slabé povedomie o rakovine

Lekári vysvetľujú, že rakovinu môže vyvolať fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu, spálenie Slnkom či nadváha. Mnohí však veria, že k rakovine vedú aj umelé sladidlá, pridané látky, či geneticky modifikované potraviny, mikrovlnné rúry, mobily či stres. Lekári zdôrazňujú, že tieto veci k rakovine nevedú, no považujú sa za mýty.

Z takmer 1500 opýtaných 209 nebolo zaočkovaných proti COVID-19, 112 ľudí preferovalo alternatívnu medicínu a 62 verilo v plochú Zem alebo reptiliánov. Celkovo však všetci dobrovoľníci mali málo poznatkov o tom, čo naozaj rakovinu spôsobuje.

Ľudia dokázali správne odhadnúť, že fajčenie, výskyt rakoviny v rodine a nadváha môže viesť ku vzniku rakoviny. Tí ktorí verili konšpiráciám najčastejšie uvádzali, že za rakovinu môžu pridané látky, sladidlá, či geneticky modifikované potraviny. Vedci konštatujú, že ľudia ktorí veria konšpiráciám majú všeobecne nižšie povedomie o rakovine.

Zároveň autori priznali, že sa prieskum konal online formou, čiže ich výsledky mohli byť ovplyvnené takzvanými „trollími“ účtami, teda ľuďmi ktorí úmyselne skresľovali výsledky svojimi odpoveďami. Zaujímavosťou je ale jedna odpoveď, ktorá sa vyskytovala často v oboch skupinách. Či už ľudia verili v konšpirácie alebo nie, s tvrdením „Zdá sa, akoby rakovinu spôsobovalo všetko,“ súhlasila takmer polovica účastníkov.

Autori z toho vyvodili, že v spoločnosti existuje istá dávka neistoty ohľadom rakoviny a čo skutočne toto ochorenie spôsobuje. Táto nevedomosť alebo nedostatok informácií môže ľuďom brániť v rozhodnutiach, ktoré by v konečnom dôsledku znížili riziko rakoviny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre