Dychberúce nové video ukazuje moment, kedy NASA narazila do asteroidu počas misie DART

Na platforme X sa objavili nové zábery, ktoré ukazujú kozmickú zrážku DART z iného uhla.

Už na budúci mesiac DART úmyselne vrazí do asteroidu v živom prenose
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Na našom portáli sme informovali o historickej misii DART, ktorú minulý rok úspešne vykonala americká NASA. Cieľ tejto misie bol pomerne priamočiary, vraziť sondou do asteroidu a pozorovať čo sa stane.  

Hoci to znie jednoducho a pre niekoho možno zvláštne, misia DART mala jednu dôležitú úlohu, dokázať že si vieme poradiť, ak by niekedy v budúcnosti asteroid mieril priamo na našu planétu. Mnohí experti hovoria, že nie je otázkou či do Zeme niekedy vrazí asteroid, ktorý by mohol spôsobiť škody obrovských rozmerov, ale kedy sa takýto objekt objaví. Z histórie vieme, že Zem niekoľkokrát čelila asteroidom s priemerom viac ako 10 km. Jedným bol napríklad asteroid Chixulub, ktorý spôsobil obrovské klimatické zmeny a ukončil vládu dinosaurov pred 66-miliónmi rokov. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ nám nič také nehrozí, no v tomto prípade je najlepšie, ak vieme na čom sme s dostatočným predstihom. Misia DART úspešne demonštrovala, že v prípade núdze zvládneme odkloniť dráhu potenciálne nebezpečného asteroidu a vyhnúť sa najhoršiemu. Vedci sa už tejto problematike venovali aj v minulosti a výskumy priniesli jednoznačnú odpoveď. Ak chceme garantovať čo najlepšie výsledky, čas je najdôležitejšou komoditou akú máme. Postaviť vesmírnu raketu, naplánovať jej trajektóriu a úspešne odkloniť asteroid si vyžaduje veľa času. Zároveň platí, že čím ďalej asteroid je, tým menší “ťukes” potrebujeme na odklonenie jeho dráhy. Na obrovské kozmické vzdialenosti sa aj malá zmena postupne prejaví vo veľkom.  

Misia DART vrazila do malého asteroidu Dimorphos rýchlosťou 22 500 km/h. Sonda nárazom spomalila obežnú dráhu asteroidu a zároveň vytvorila obrovské množstvo trosiek. Na internete existuje obrovské množstvo záberov, ktoré ukazujú priebeh nárazu, no 31. októbra sa zverejnili ďalšie. Tieto zábery pochádzajú od spoločníka misie DART, satelitu LICIACube. Ukazujú nám, ako táto kozmická zrážka prebiehala z iného uhla pohľadu.  

Jedinečný pohľad na posledné momenty misie DART

Zábery objavil amatérsky vedec Jacint Roger Perez, informuje IFL Science. Surové snímky misie LICIACube premenil na stabilizované video a cez platformu X sa s nami podelil o naozaj dychberúci kozmický úkaz.  

Na zábere nižšie môžete vidieť, ako prebiehala kolízia misie DART z určitej vzdialenosti od asteroidu Dimorphos. Misia LICIACube pochádza z dielne Talianskej vesmírnej agentúry. Ide o drobný satelit, ktorý sa previezol na misii DART. Keď sa dostali k asteroidom Dimorphos a Didymos, LICIACube sa oddelil a začal asteroid pozorovať z vhodného uhla. Keďže misia DART už od začiatku bola jednosmernou cestou, mať vo vesmíre ďalšie “oči” astronómom prinieslo neoceniteľné informácie.  

Tieto zábery nie sú všetko, čo nám satelit LICIACube môže ponúknuť. Veríme, že do budúcna sa objavia aj ďalšie videá, ktoré nám ukážu viac z historickej kozmickej zrážky.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre