Dva antivírové programy v jednom PC: Ide o dvojnásobnú ochranu alebo o zlý nápad?

Je vhodné do počítača nainštalovať dva rôzne antivírové programy? Budete chránení lepšie alebo to nie je dobrý nápad?

Oplatí sa mať v PC dva antivírové programy?
Zdroj: Unsplash (Adi Goldstein) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Žiadny antivírusový program nie je dokonalý a možno ste si aj vy niekedy pomysleli, že ak by ste mali v počítači dva, mohli by sa navzájom dopĺňať. Veď čím viac antivírusov, tím väčšia ochrana, no nie? No nefunguje to celkom tak.

Odborníci varujú, že mať v počítači nainštalované dva antivírusové programy nikdy nie je dobrý nápad. Niekedy sa to však ani nedá. Pár antivírusových programov totiž rozpozná, ak máte nainštalovaný iný program a vopred vás upozorní, že si budete musieť vybrať buď jeden program alebo ten druhý. Možno sa vám to zdá ako zbytočné obmedzovanie, ale dva antivírusy môžu vo vašom počítači naozaj spôsobiť problémy. Inými slovami, dva antivírusy môžu byť kontraproduktívne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina kvalitných antivírusových programov však ponúka všetky funkcie voľných antivírusov a dokonca sú v tomto prípade aj lepšie. Ak ale chcete ušetriť a siahnuť po jednej z voľne dostupných variant, aj tam nájdete viac-menej podobné nástroje. Jediné čo sa môže líšiť je schopnosť antivírusu zachytiť škodlivý problém. Vo väčšine prípadov sú rozdiely minimálne. Čo sa teda môže stať, ak si do počítača nainštalujete dva rozdielne antivírusy?

Konflikty pri odhaľovaní hrozieb

Antivírusový program musí mať prístup k mimoriadne citlivým systémovým súborom na to, aby vás dokázal spoľahlivo ochrániť pred hrozbami. Väčšina malvéru totiž cieli na súbory, ku ktorým bežný program v žiadnom prípade nemá prístup. Antívirus zároveň používa ešte jeden trik na odhalenie potenciálnych hrozieb. Sú to takzvané interceptory, ktoré vyhľadávajú podozrivú aktivitu, analyzujú informácie a podozrivé súbory posielajú na analýzu antivírovému programu.

Ak máte v PC dva antivírusy, oba posielajú interceptory do citlivých systémových súborov, čo môže viesť ku konfliktom. V praxi to znamená, že ani jeden z programov nemôže svoju úlohu plniť na 100%. Malvér tak môže ostať v počítači a ďalej páchať škodu. V najhoršom prípade vám môže spadnúť celý systém a vy prídete o dôležité súbory.

Poplašné správy

Každý antivírus sa môže pomýliť a neškodný súbor označiť ako podozrivý alebo rovno ako vírus. Ak máte dva antivírusy, riziko falošných poplachov sa môže zvýšiť. Zároveň sa objavujú problémy aj v prípade, ak programy zachytia skutočný vírus.

Či už ide o planý poplach alebo reálnu hrozbu, ďalším krokom je presun súboru do karantény. Každý antivírový program má svoju vlastnú karanténu, no oba môžu odhaliť ten istý súbor v približne rovnakom momente. Stáva sa, že jeden antivírový program umiestni súbor do karantény, kde ho druhý antivírový program zachytí a presunie ho do inej karantény. V tomto prípade sa stáva náročným infikovaný súbor nájsť a vymazať ho. Je to doslova ako hra na mačku a myš. Zároveň sa môže objaviť niekoľko zbytočných upozornení za sebou.

Trpí aj váš počítač

Antivírové programy nás majú chrániť pred potenciálnymi hrozbami, keď s počítačom pracujeme. Musia preto fungovať od momentu, kedy PC zapneme až do chvíle, kedy prácu ukončíme. Už len kvôli ich povahe ide o náročné programy na hardvér. Jeden antivírus môže ukradnúť citeľnú časť výkonu počítača a ak ich máte nainštalované dva, okrem problémov vyššie sa zbytočne pripravujete o výkon.

Samé o sebe sú dva antivírové programy pre počítač náročné, no ak sa začnú medzi sebou biť, potom si berú ešte viac výkonu.

Plytváte vašim časom

Antivírový program si vyžaduje čas na inštaláciu, aktualizáciu a následnú správu. Ak máte nainštalované dva programy, ktoré robia prácu jedného, musíte zbytočne vynaložiť dvojnásobné úsilie na všetko, čo sa týka správy antivírového programu. Ak veľmi chcete, v počítači môžete mať dva antivírové programy, no veľmi sa odporúča mať v určitú dobu zapnutý len jeden z nich. Opäť však zabíjate čas deaktiváciou jedného a zapnutím druhého programu.

Výnimkou sú však programy, ktoré poskytujú odlišné funkcie. Jedným programom môže byť samotný antivírus, druhým firewall a tretím napríklad VPN. Niektoré antivírusové softvéry však ponúkajú kompletné balenie služieb.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre