Dokážete rozlíšiť text písaný človekom a umelou inteligenciou? Toto hovorí veda!

Človek sa môže naučiť rozpoznať text písaný umelou inteligenciou, tvrdia autori novej štúdie. Otestovať sa môžete aj vy.

Umela inteligencia
Zdroj: unsplash.com/Maximalfocus

Za posledné roky sme mohli sledovať obrovské skoky vo vývoji umelej inteligencie a rôznych chatbotov špecializujúcich sa na generovanie textu. Tieto platformy majú čo najvernejšie napodobniť prirodzenú ľudskú reč.

Už dnes si môžete zdarma vyskúšať napríklad populárny ChatGPT, za ktorým stojí priekopník vo svete umelej inteligencie, spoločnosť OpenAI. Umelú inteligenciu však implementovala aj spoločnosť Microsoft do svojho vyhľadávača Bing. Hoci majú tieto platformy stále svoje muchy, už teraz dokážu svojimi schopnosťami ohromiť a mnohí sa obávajú, čo bude nasledovať do budúcnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Umelá inteligencia by sa totiž mohla integrovať do obrovského množstva sektorov, od manažérskych pozícii, cez kreatívu až do školstva. Obzvlášť znepokojivým je ale fakt, že hackeri a podvodníci by mohli schopnosti umelej inteligencie využiť na šírenie dezinformácií alebo na rôzne podvody.

Na tému podvodov a umelo generovaných textov vedci z University of Pennsylvania vypracovali štúdiu, ktorá sa zameriava na to, či je človek schopný odlíšiť písaný text iným človekom od toho, ktorý vygenerovala umelá inteligencia. Hoci sa to môže na prvýkrát zdať ako ťažká úloha, autori štúdie vysvetľujú, že postupom času sa môžeme naučiť rozlišovať medzi umelo vytvoreným textom a tým, ktorý napísal človek z mäsa a kostí.

„V práci dokazujeme, že sa ľudia môžu trénovať v rozlišovaní umelo generovaného textu. Spravidla začíname s istými predpokladmi o chybách, ktoré môže umelá inteligencia robiť, no tieto predpoklady nemusia byť správne. So špecifickými inštrukciami a príkladmi však môžeme poukázať na nedostatky umelej inteligencie,“ vysvetľuje Liam Dugan, jeden z autorov štúdie.

Autori práce vysvetľujú, že dnes umelá inteligencia dokáže vygenerovať plynulý a gramaticky správny text. Neznamená to ale, že je neomylná. AI sa môže vyznačovať chybami týkajúcimi sa relevancie textu, argumentáciou, logickými chybami alebo medzerami v „sedliackom rozume“. V štúdii vylepšili testy, v ktorých musia dobrovoľníci odlíšiť človekom písaný text od toho umelého.

Dokážete rozpoznať umelo vytvorený text?

V rámci nového experimentu ľudia ukázali lepšie výsledky, než aké by mali, ak by odpovede uvádzali náhodne. Znamená to, že text písaný umelou inteligenciou možno reálne rozpoznať.

„Nemali by sme sa obávať toho, že umelo generovaný text je nerozoznateľný od toho, ktorý napísal človek. Mali by sme však myslieť na to, že by sme sa mali pravidelne trénovať, aby sme dokázali tieto dva typy textu rozlíšiť,“ hovorí Dugan.

Autori štúdie poukazujú na to, že momentálne sa ľudia obávajú umelej inteligencie a jej schopností. Priznávajú, že tieto obavy sú opodstatnené. Veria, že schopnosť umelej inteligencie generovať text by sa mohla uplatniť hlavne pri písaní fikcie. Ak by sme chceli umelú inteligenciu umiestniť do spravodajských, výskumných alebo administratívnych pozícií, problém by bol v tom, že aspoň zatiaľ nemáme záruku toho, že by priniesla fakty.

Ak si myslíte, že dokážete rozpoznať človekom generovaný text od toho umelého, do pozornosti dávame aj tento test. Vyžaduje sa však znalosť anglického jazyka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre