Dokážeme odkloniť nebezpečný asteroid pomocou jadrovej zbrane? Táto simulácia nám môže raz zachrániť život

Na úspechu historickej misie DART vystavala nová štúdia simuláciu, ktorá ukazuje ako si poradiť s väčšou hrozbou.

naraz asteroidu do zeme
Zdroj: Elena11 / shutterstock.com

Podľa mnohých expertov je len otázkou času, kedy sa Zem ocitne na kolíznom kurze s nebezpečným asteroidom. Koncom roka 2022 americká NASA odštartovala misiu DART, ktorá mala jediný cieľ, dokázať, ako by sme sa s takouto hrozbou vedeli vysporiadať.  

Misia DART bola obrovským úspechom a získali sme z nej aj pár naozaj jedinečných záberov. Jediná vec, ktorú by sme mohli misii vyčítať je, že jej cieľom bol relatívne malý asteroid. Čo by sme robili, ak by mal našu planétu zasiahnuť oveľa väčší objekt? Výskumníci z Lawrence Livermore National Laboratory v rámci novej štúdie prinášajú možné riešenie. Ich práca modeluje to, ako by vyzeralo, ak by sme veľký asteroid zasiahli jadrovou zbraňou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová analýza stavia na poznatkoch, ktoré vedci získali počas misie DART. Vďaka nej vieme, že dráhu asteroidu možno odkloniť cieleným nárazom, no zároveň musíme brať ohľad aj na to, že do vesmíru vieme pomocou súčasných metód pohonu dostať len raketu určitej hmotnosti. V prípade väčšieho asteroidu existuje šanca, že nebudeme môcť poslať do vesmíru dostatočne ťažkú raketu, ktorá by ho dokázala odkloniť.  

Jadrové zbrane by v tomto mohli pomôcť. Na Zemi ide o desivú zbraň hromadného ničenia, no stále ide o technológiu, ktorá má najväčšiu energetickú hustotu na jednotku hustoty spomedzi všetkého, čo sme doteraz vytvorili. Práve preto môže ísť o jedinečný nástroj pre vysporiadanie sa s nebezpečnými asteroidmi.  

“Ak máme dostatok času na prípravu, dokázali by sme vyrobiť raketu s jadrovou hlavicou, ktorú by sme vyslali milióny kilometrov od Zeme. Keď by sa jadrová zbraň k asteroidu priblížila, odpálili by sme ju na diaľku,” vysvetľuje vedúca výskumu, Mary Burkey. 

V tomto momente majú vedci dve možnosti. Buď by kontrolovaná jadrová explózia asteroid odtlačila na inú obežnú dráhu alebo by sa asteroid roztrieštil na niekoľko menších kusov. V oboch prípadoch je cieľom, aby asteroid nezasiahol Zem.  

Odrazenie alebo zničenie asteroidu?

Vytvoriť simuláciu toho, čo by sa stalo nie je jednoduché. Simulácia musí pracovať s radom rôznych fyzikálnych faktorov, kvôli čomu sa stáva komplexnou a náročnou na výpočet. Autori výskumu však priniesli model, ktorý zvláda vo vysokom rozlíšení sledovať fotóny, ktoré prenikajú cez rôzne povrchy, ako napríklad horninu, železo alebo ľad. Popri tom zvládnu sledovať aj komplexnejšie fyzikálne procesy.  

Autori štúdie vysvetľujú, že si ich model zvládne poradiť s obrovským množstvom potenciálnych scenárov, ktorým by sme v budúcnosti mohli čeliť. Ak by sa hrozba vyplnila, takýto detailný model by bol nenahraditeľným pri rozhodovaní o tom, ako ďalej postupovať. Pri výbere ďalšieho postupu totiž potrebujeme čo najvyššiu istotu, že asteroid naozaj nezasiahne Zem, ani v budúcnosti. Pri roztrieštení asteroidu totiž hrozí, že o pár rokov neskôr by sa na kolízny kurz dostalo viacero úlomkov.  

Dokážeme odraziť nebezpečný asteroid pomocou jadrovej zbrane?
Zdroj: LLNL (Mary Burkey)

“Šanca, že nás počas nášho života zasiahne veľký asteroid, je malá, no dôsledky by boli katastrofické,” tvrdí spoluautorka štúdie, Megan Bruck Syal.  

Viaceré vesmírne agentúry momentálne skúmajú, ako by sme si mohli poradiť v prípade, že by sme skutočne čelili hrozbe veľkého asteroidu. Všetky doterajšie výskumy sa zhodujú v tom, že nebezpečný asteroid musíme odhaliť čím skôr, aby sme mali čo najviac času konať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre