Kedy asteroid prestáva byť nebezpečný? Riziko musí väčšinou stúpnuť, než môže začať klesať

Európska vesmírna agentúra popisuje sledovanie jedného z najrizikovejších asteroidov

Kedy asteroid prestáva byť rizikom?
Zdroj: ESA

Asteroid, ktorý sa objaví v blízkosti našej planéty, je vždy najnebezpečnejší na začiatku. Keď sa prvýkrát astronómom ukáže, je len bodkou na oblohe. Nikto nevie, ako rýchlo sa objekt pohybuje a kam vlastne smeruje.

Na to, aby mohli astronómovia zistiť jeho pohyb je potrebné aj druhé pozorovanie a po treťom už dokážu odhadnúť obežnú dráhu objektu, teda to, kam a ako rýchlo asteroid smeruje. Každé ďalšie pozorovania spresňujú obežnú dráhu asteroidu a buď zvyšujú, alebo znižujú riziko jeho stretu s našou planétou, vysvetľuje ESA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Často sa stáva, že riziko pri objavenom blízkom asteroide narastá, aj keď má objekt len veľmi malú šancu stretu s našou planétou. Prvotné pozorovania môžu byť mätúce, no toto riziko sa po čase prudko zrazí. Ak by sa mal asteroid zraziť s našou planétou, riziko by postupne rástlo, kým by hodnota nedosiahla 100%. Veľké množstvo objektov ale nepredstavuje žiadnu hrozbu. V prípade týchto pozorovaní narastá riziko kolízie rovnako, no po určitom bode sa stabilizuje a väčšinou nasleduje prudký pokles rizika.

Monitorovanie rizikových objektov

Podobný prípad nastal aj v prípade asteroidu 2022 AE1, ktorý sa mal podľa prvotných pozorovaní zraziť s našou planétou už na budúci rok. Asteroid bol dostatočne veľký na to, aby vážne poškodil oblasť, kam by dopadol a vedci nemali dostatok času na to, aby sa ho pokúsili odkloniť. Prvých sedem dní starostlivo pozorovali asteroid a riziko kolízie sa znepokojivo zvyšovalo.

V určitom bode sa do dráhy pozorovania dostal Mesiac a po dobu jedného týždňa znemožnil astronómom pozorovanie asteroidu. Keď sa Mesiac odpratal z cesty a astronómovia opäť našli asteroid, ostali prekvapení. Riziko nebolo ani zďaleka také veľké. Od týchto pozorovaní uplynula nejaká doba a dnes je asteroid 2022 AE1 oficiálne vyradený zo zoznamu rizikových objektov.

„Pre Európsku vesmírnu agentúru pracujem už 10 rokov a zatiaľ som nevidel rizikovejší objekt. Bolo naozaj vzrušujúce sledovať asteroid 2022 AE1 a nakoniec aj potvrdiť, že našu Zem nezasiahne,“ vyjadril sa astronóm Marco Micheli z ESA.

Na kategorizovanie hrozby asteroidu sa používa škála Palermo. Tá spája dátum dopadu s energiou asteroidu, ktorá by sa uvoľnila po náraze. Na Zem totiž dopadajú denne milióny asteroidov, no drvivá väčšina je tak malá, že si ich ani nevšimneme. Dôvodom je, že zhoria v atmosfére. Iné asteroidy môžu byť obrovské a po náraze do našej planéty by mohli spôsobiť vážne problémy.

Ak má na škále Palermo objekt menšiu hodnotu ako -2, nie je v žiadnom prípade nebezpečný. Objekty medzi -2 a 0 si vyžadujú monitorovanie a ak má určitý objekt pozitívnu hodnotu, existuje väčší alebo menší dôvod na obavu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre