Dokážeme niekedy cestovať v čase? Teórie to úplne nevylučujú, no nie je to ani zďaleka jednoduché

Cestovanie v čase pozná každý milovník sci-fi. V reálnom svete sa však stretávame s množstvom logických problémov.

Dokážeme niekedy cestovať v čase?
Zdroj: Unsplash (Valentin BEAUVAIS, Lorenzo Nafissi, Craig Whitehead), Pixabay (Pfüderi), Úprava: Vosveteit.sk

Z Einsteinovej teórie relativity vyplýva, že čas neplynie pre každého rovnako, závisí kde presne sa nachádzame alebo ako rýchlo sa niekto pohybuje relatívne na náš uhol pohľadu. Samotné cestovanie v čase je však oveľa starším konceptom, s ktorým sú oboznámení hlavne milovníci sci-fi žánru.  

Vrátiť sa do minulosti a napraviť naše chyby je zaujímavou myšlienkou, no či by dokázala existovať v praxi sa už roky radí k jedným z najväčších záhad modernej vedy. Ako informuje portál IFL Science, ideu cestovania v čase do minulosti spopularizoval sci-fi autor H.G. Wells, ktorý písal o veľa futuristických technológiách, ktoré sa od čias publikácie jeho diel stali realitou. Cestovanie v čase však aj napriek nášmu technologickému pokroku nepriblížilo k realite. Je vôbec možné?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cestovanie v čase je extrémne problematické

Teoretickí fyzici sa domnievajú, že áno, hoci domnienky majú naozaj dlhú cestu k realite. Čas mnohí vnímajú ako štvrtú dimenziu k nášmu trojrozmernému priestoru. Tak ako sa vieme voľne pohybovať v našich troch dimenziách, rovnako by sa malo dať pohybovať aj štvrtou dimenziou času, teda vracať sa voľne do minulosti a cestovať do ďalekej budúcnosti. Opäť ale zdôrazňujeme, že toto sú veľmi hypotetické predpoklady.  

Niektorí vedci argumentujú tým, že či sa nám to páči alebo nie, v podstate všetci už teraz cestujeme v čase, z minulosti do budúcnosti. Môžeme sa hádať, že to nie je skutočné cestovanie v čase, no zároveň tento argument poukazuje na to, že vo svete teoretickej fyziky existuje množstvo spôsobov, ako možno cestovanie v čase definovať.  

Ako sme už spomenuli na začiatku, Einsteinova teória relativity hovorí, že čas neplynie pre každého rovnako. Ak sa astronaut nachádza v mimoriadne silnom gravitačnom poli alebo cestuje rýchlosťou blížiacou sa rýchlosti svetla, čas preňho plynie pomalšie voči inej osobe, ktorá sa nachádza v pokoji. V praxi, napríklad pri ceste na Mars, sú tieto fenomény relativity zanedbateľné, no mohli by sa stať výraznejšie pri dlhších vesmírnych misiách.  

Cestovanie v čase v pravom zmysle slova 

Relativita je fascinujúcou teóriou, no dokázali by sme postaviť stroj času, cestovať do určitého momentu v minulosti alebo budúcnosti a bezpečne sa vrátiť? V rámci týchto výskumov sa teoretici stretávajú s vážnymi praktickými problémami.  

Jedným z najväčších problémov je, že sú všetky kozmické objekty v pohybe. Ak by ste sa vrátili v čase čo i len o jeden týždeň, Zem by bola milióny kilometrov vzdialená. Vy by ste sa objavili v prázdnom vesmíre. Aj ak by sa zachovala vaša hybnosť, vzhľadom na to že stojíme na obrovskej guli, ktorá sa pohybuje rýchlosťou 107-tisíc km/h okolo Slnka a my s ňou, je možné, že by sme skončili na relatívne rovnakom mieste. Stále by sa však cestovateľ nevrátil do presného bodu. Človek by mohol rýchlo zomrieť, ak by sa ocitol napríklad v stene.

Z teórie relativity však vyplýva, že ak je gravitácia extrémne silná, mohla by sa vytvoriť takzvaná “uzavretá časová krivka”. Ak by cestovateľ túto krivku nasledoval, dostala by ho na presné miesto v minulosti.  

Ďalším známym problémom cestovania v čase jeParadox starého otca”. Náš život je líniou rôznych udalostí a keby sme ich narušili, nikto nevie, čo by sa mohlo stať. Napríklad cestovateľ v čase by sa vrátil do minulosti a zabil by svojho starého otca. Tým pádom by sa nemohol narodiť ani otec cestovateľa, ani samotný cestovateľ. Cestovateľ by sa tým pádom nemohol vrátiť v čase aby tento paradox odštartoval.  

Párty pre cestovateľov v čase

Vedci priznávajú, že o čase toho zatiaľ veľa nevieme. Stephen Hawking však ešte počas svojho života usporiadal posedenie pre cestovateľov v čase. Pozvánky vydal deň po tom, ako sa akcia konala. Možno neprekvapivo, bol jeden z najväčších mozgov sveta na posedení sám.

Znamená to, že cestovanie v čase neexistuje? Možno. Teoretickí vedci sa venujú aj tejto sfére výskumu. S istotou môžeme povedať, že tie najväčšie objavy na nás len čakajú. Či už definitívne vyvrátime alebo potvrdíme možnosť cestovania v čase, stále nám to veľa povie o tom, ako vesmír v ktorom žijeme funguje.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre