Čo hovoria teoretickí fyzici na cestovanie v čase? Problém im robí paradox starého otca

Ak by sa niekto v ďalekej budúcnosti rozhodol vrátiť sa späť do minulosti, čelil by množstvu problémov.

čas
Zdroj: flickr.com / DeLerkim (CC BY-SA 2.0 DEED)

Teoretickí fyzici radi pracujú s myšlienkami, ktoré môžeme bežne nájsť v populárnych sci-fi seriáloch. Na základe toho, čo už o vesmíre poznáme sa snažia prísť na to, či je možné vytvárať skratky cez vesmír, navštíviť iné dimenzie, alebo dokonca cestovať v čase.

Hoci vo väčšine prípadov sa ich tvrdenia nebudú dať ešte dlhú dobu overiť, ponúkajú nám niekoľko zaujímavých situácií. V teórii relativity nám Einstein dokázal, že plynutie času nie je pre každého rovnaké a to vyvolalo otázky, či je možné cestovať v čase, píše portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cesta do minulosti

Teoretická fyzika sa zaoberá hlavne cestovaním v čase do minulosti, ktoré so sebou prináša celú radu logických problémov. Jedným z nich je aj paradox starého otca, ktorý sa často používa ako jeden z hlavných argumentov toho, že cestovanie v čase do minulosti nie je možné.

Paradox starého otca ponúka jednoduchú situáciu. Cestovateľ v čase sa vráti do minulosti a počas jeho výletu omylom zabije svojho starého otca, či iného priameho predka. Logika nám už teraz hovorí, že starí rodičia by v tomto prípade nesplodili rodičov cestovateľa a tí by nakoniec nesplodili ani samotného cestovateľa. Ten by sa tým pádom nemohol vrátiť v čase, aby celý tento problém vytvoril.

Od tohto momentu vzniká celá rada logických problémov. Ak sa cestovateľ vrátil do minulosti a zabil svojho starého otca, potom by sa nikdy nenarodil a nemohol sa vrátiť v čase. Lenže ak by sa nevrátil v čase, jeho línia by ostala nedotknutá. Ide o problém, ktorého popularita vyvrcholila v 20. až 30. rokoch minulého storočia, no pojem paradox starého otca sa začal používať až od 50. rokov.

Samozrejme že smrť jedného z príbuzných je naozaj krajná situácia, ktorá má slúžiť na definovanie problému. Existuje ale mnoho spôsobov ako by mohol cestovateľ ohroziť svoju existenciu. Skvelým príkladom je aj film Návrat do budúcnosti, ktorý sa výrazne inšpiroval týmto teoretickým problémom. Vo filme protagonista rozháda svojich rodičov ešte pred svadbou a teda hrozí, že sa nikdy nenarodí.

Sci-fi vs. Realita

Stephen Hawking bol jedným z najznámejších vedcov našej planéty a človekom, ktorý sa zaujímal okrem iného aj o cestovanie v čase. Jeden z jeho najznámejších „výstrelkov“ bola súkromná párty, určená len pre cestovateľov v čase. Jej konanie dopredu neoznámil a tak hocikto, kto by sa na nej objavil by musel prísť z budúcnosti.

Dôležitejšou je ale jeho prednáška z roku 1999. Počas nej vysvetľoval princípy všeobecnej teórie relativity a ako ohýbanie vesmíru umožňuje cestu v čase. Pomocou špeciálnej červej diery by sa cestovateľ dokázal vrátiť do minulosti.

Lenže ako by sa vysporiadal s paradoxom starého otca? Aj na to mal Hawking odpoveď. Veril v to, že minulosť, prítomnosť a aj budúcnosť sú pevne určené. Tento model sa nazýva aj blokový vesmír a podľa Hawkinga by cestovateľ v čase nedokázal zmeniť minulosť. Do minulosti by sa človek dostal len v prípade, že tam už niekedy bol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre